Bezradne, sfrustrowane...

Wstęp

Histeryzują, szantażują, czasami dopuszczają się przemocy wobec dorosłych. Współczesne dzieci nie potrafią radzić sobie z frustracją i napięciem. I to zarówno te najmłodsze, jak i starsze – z podstawówek i gimnazjów.

Dążąc do tego, aby dzieci zdobyły jak najwyższe kwalifikacje, współcześni rodzice zapominają o ich rzeczywistych predyspozycjach. Oczekują niemal wyłącznie sukcesów w nauce, kompletnie zaniedbując przy tym rozwój kompetencji społecznych i samodzielności. Niestety, nawet najlepiej wykształcona osoba, ale nieprzygotowana do życia w społeczeństwie, nie będzie w stanie znaleźć dobrej pracy i stać się odpowiedzialnym, autonomicznym człowiekiem.

Indukowanie bezradności

POLECAMY

Niezwykle ważną umiejętnością życiową jest odraczanie gratyfikacji. Ci, którzy jej nie posiadają, bardzo rzadko osiągają życiowy sukces. Wszystko, czego zapragną, chcą otrzymać niemal natychmiast, chcą od razu widzieć efekty swojej pracy. Nie wiedzą albo zapomnieli, że niekiedy trzeba na nie czekać latami. Co gorsza, taką postawę, która nie uznaje czekania, bardzo promują i wzmacniają media czy firmy sprzedażowe.

Dorośli, w przeciwieństwie do dzieci, mają – a przynajmniej powinni mieć – bardziej realistyczne spojrzenie na świat, w znacznie większym stopniu mogą też decydować o swoim postępowaniu. Rzadko jednak korzystają z tych możliwości wyboru, natomiast na ogół decydują się na najprostsze rozwiązania. Kupują swoim pociechom coraz nowsze i bardziej skomplikowane zabawki, w nadziei, że otoczone elektroniką – będą same zajmować się sobą i uwolnią dorosłych przynajmniej od części obowiązków wychowawczych.

Takie postępowanie to nic innego, jak indukowanie bezradności. Wyposażając już najmłodsze dziecko w komputer czy inne skomplikowane gadżety, dorosły dokonuje dwóch bardzo szkodliwych rzeczy.
Po pierwsze, mało które dziecko potrafi obsługiwać takie urządzenia. Potrzebuje więc pomocy i instruktażu osoby dorosłej. Dopiero po jakimś czasie pojmuje jego funkcje i obsługę, ale kiedy już tak się stanie, zatraca się w nim niemal bez pamięci. Niestety, pokazuje to dziecku, że nawet na...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI