Zaledwie co dwudziesty Polak powyżej 18. roku życia zażywa jakiejś aktywności fizycznej! Łatwo się wytłumaczyć – rodzina, dzieci, praca, ciągły pośpiech... Do pracy na piechotę lub na rowerze? Chętnie, ale pracuję do późna, więc nie mogę. W sobotę na spacer z dziećmi? Świetny pomysł, ale do centrum handlowego – zakupy przecież same się nie zrobią. A poza tym w domu tyle jest „fizycznych” zajęć: sprzątanie, zmywanie, pranie, prasowanie... Choć taki wysiłek męczy, to w rzeczywistości ma niewiele wspólnego z faktycznym spalaniem energii i poprawą kondycji.
Taką zastraszająco niską motywację do wysiłku fizycznego zaszczepiamy naszym dzieciom zarówno w domu, jak i w szkole. Zaniedbujemy ich edukację fizyczną i jeśli one same nie rozbudzą w sobie potrzeby systematycznych ćwiczeń i zajęć ruchowych, mogą doznać poważnego uszczerbku na zdrowiu fizycznym i psychicznym. A pokus, by spędzać wolny czas przyjemnie i bez wysiłku, jest mnóstwo: telewizja, gry komputerowe, internet, sieci społecznościowe itp. Badania przeprowadzone w 2007 roku przez Joannę Mazur, Barbarę Woynarowską i Hannę Kołoło pokazują, że niemal 11 proc. polskich piętnastolatków i ponad 5 proc. jedenastolatków spędza przed monitorem przynajmniej 7 godzin dziennie! W dodatku rodzice i nauczyciele koncentrują się przede wszystkim na osiągnięciach szkolnych dzieci, dlatego zamiast na boisko wysyłają je na dodatkowe zajęcia z angielskiego, na korepetycje z chemii, na nadobowiązkowy niemiecki czy lekcje gry na skrzypcach.
Na korzyść wszystkich
Niemiecka fizjoterapeutka dr Amika Singh zwraca jednak uwagę, że liczą się przede wszystkim chęci, motywacja i pomysł na spędzenie czasu: „Zamiast autobusem, starsze dzieci mogą pojechać do szkoły rowerem. Młodsze zaś opiekunowie mogą odprowadzić na piechotę do przedszkola czy szkoły albo pojechać z nimi na rowerach”. Singh uważa też, że w trakcie lekcji warto robić krótkie przerwy na najprostsze ćwiczenia: „Ważne, aby nauczyciele wychowania fizycznego współpracowali z nauczycielami innych przedmiotów, doradzali im, jak najlepiej wykorzystać te kilka minut odpoczynku”.
Korzyści z takiej aktywnej przerwy odczują nie tylko uczniowie, ale też nauczyciele. Odpoczną przez chwilę od trudów uczenia, dotlenią mózg, rozluźnią mięśnie, a dzięki temu odprężą się i zyskają energię na prowadzenie kolejnych lekcji. Co wię...
Aktywność na zdrowie
Przekonywać, że warto być aktywnym fizycznie, to jak nosić drewno do lasu. Ćwiczenia zwiększają siłę fizyczną, poprawiają samopoczucie. Zmniejszają ryzyko otyłości i chorób układu krążenia, poprawiają radzenie sobie z obowiązkami. Żeby jeszcze tylko chciało się chcieć...