ADHD u dorosłych: objawy, diagnoza i leczenie

Polecane artykuły

ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi) to zaburzenie, które często kojarzone jest głównie z małym, biegającym i przeszkadzającym chłopcem, którego nie sposób opanować. Jednakże, wiele osób z ADHD wkracza w dorosłość z objawami, które mogą znacząco wpływać na ich życie zawodowe, edukacyjne i osobiste. Coraz częściej mówi się o obecności ADHD u dorosłych kobiet i mężczyzn, którzy w wyniku braku akceptacji społecznej i dostępu do wiedzy uważali, że tacy po prostu są i nic nie można z tym zrobić. W tym artykule przyjrzymy się, jakie są objawy ADHD u dorosłych, jak przebiega proces diagnozy oraz jakie są obecnie dostępne metody leczenia.

Objawy ADHD u dorosłych

ADHD u dorosłych może objawiać się trudnościami w utrzymaniu koncentracji, zapominaniem, impulsywnością oraz problemami z organizacją. Dorosłe osoby z ADHD mogą mieć także problemy z zarządzaniem czasem, co wpływa na ich życie zawodowe i osobiste. Objawy te często prowadzą do napięć w relacjach interpersonalnych i mogą być mylone z innymi problemami psychicznymi. Co ważne osoby z ADHD często w przeszłości mogły otrzymywać nietrafione diagnozy a tym samym proces terapeutyczny mógł być mało skuteczny lub nie przynosić żadnych rezultatów.

Częstym objawem ADHD u dorosłych osób jest występowanie tak zwanego „overthinking”, czyli nadmiernego rozmyślania i analizowania wszystkich pojawiających się bodźców zewnętrznych i wewnętrznych. Takie nadmierne myślenie u osób dorosłych z ADHD często doprowadza do przemęczenia i przytłoczenia, które szczególnie nasila się przed snem i powoduje trudności w zaśnięciu.

Dorosłe osoby z ADHD często podkreślają, że cały czas odczuwają wewnętrzne napięcie, które powoduje, że nie potrafią się odprężyć i odpocząć. To napięcie często zmienia się w intensywności, jednak zazwyczaj towarzyszy osobom z ADHD przez całe życie. Jak rozpoznać, że moje objawy to już ADHD?

Diagnoza ADHD

Diagnoza ADHD u dorosłych wymaga dokładnej oceny przez specjalistów, takich jak psychiatrzy czy psycholodzy. Proces diagnostyczny obejmuje szczegółowy wywiad medyczny, który może być uzupełniony o testy psychologiczne i kwestionariusze. Diagnoza jest utrudniona przez fakt, że ADHD często współwystępuje z innymi zaburzeniami, takimi jak depresja, zaburzenia nastroju, lęki czy uzależnienia.

Dlatego kluczowa jest współpraca pomiędzy specjalistami i dokładna weryfikacja pojawiających się objawów od dzieciństwa do wieku dorosłego. Podczas diagnozy psychologicznej często specjalista poszukuje dodatkowych informacji zawartych w opisach szkolnych, wspomnieniach członków rodziny czy opiniach sporządzanych przez psychologów szkolnych.

Częstym pytaniem, które pada na samym końcu procesu diagnostycznego od pacjentów to „no dobrze, mam ADHD, ale czy da się to wyleczyć?”

Leczenie ADHD u dorosłych

Leczenie ADHD może obejmować farmakoterapię (leczenie przy pomocy leków), psychoterapię, psychoedukację oraz indywidualne zalecenia, które otrzymasz po diagnozie. Leki stymulujące są często stosowane i mogą znacznie poprawić koncentrację i zmniejszyć impulsywność. Terapie behawioralne i techniki zarządzania czasem mogą pomóc w poprawie organizacji i funkcjonowania w życiu codziennym.

Kluczowe mogą okazać się tutaj indywidualne zalecenia, które dopasowane są do prezentowanych przez Ciebie objawów. Poniżej znajdziesz kilka przykładów:

  1. Terapia skoncentrowana na rozwoju umiejętności organizacyjnych, zarządzania czasem, technik relaksacyjnych oraz strategii radzenia sobie z impulsywnością i deficytem uwagi.
  2. Regularne ćwiczenia fizyczne, szczególnie te wymagające koncentracji, takie jak joga, pilates, sztuki walki czy trening interwałowy, mogą poprawić ogólną kontrolę nad funkcjami poznawczymi.
  3. Zbilansowana dieta, odpowiednia ilość snu i regularne badania kontrolne mogą znacznie poprawić ogólne funkcjonowanie.
  4. Metody takie jak trening wytrwałości uwagi, trening zarządzania impulsywnością oraz treningi manualne mogą pomóc w zwiększeniu koncentracji i kontroli nad nadpobudliwością psychoruchową.

Wsparcie i zasoby

Dorośli z ADHD mogą korzystać z różnorodnych form wsparcia, w tym z grup wsparcia i poradnictwa. Wiele organizacji oferuje pomoc i informacje, które mogą ułatwić zarządzanie życiem z ADHD. Dostępne są także zasoby online takie jak terapie grupowe czy indywidualne spotkania z psychologiem, podczas których zdobędziesz potrzebne narzędzia i metody radzenia sobie z objawami ADHD.

W sieci powstaje coraz więcej grup społecznościowych, które zrzeszają osoby z ADHD, aby wymieniać się swoim doświadczeniem oraz wspólnie rozwijać swoje umiejętności.

Podsumowanie

Rozpoznanie i odpowiednie leczenie ADHD u dorosłych jest kluczowe dla ich dobrego funkcjonowania. Właściwa diagnoza i zindywidualizowany plan leczenia mogą przynieść znaczną poprawę w codziennym życiu osób z ADHD.
 

Źródła:

  1. https://www.cdc.gov/ncbddd/adhd/facts.html
  2. https://www.healthychildren.org/English/health-issues/conditions/adhd/Pages/Causes-of-ADHD.aspx
  3. https://journals.sagepub.com/doi/abs/10.1177/1087054715627489

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI