ABC komunikacji

Wstęp

Szkoła jest miejscem, w którym nauczyciele muszą się porozumieć ze wszystkimi, także sami ze sobą. I choć to właśnie w szkole uczymy się podstawowych zasad komunikacji, słownictwa i gramatyki, to skutecznego komunikowania się uczy nas życie oraz doświadczenie.

Komunikacja interpersonalna to nasza codzienna czynność, ale mało kto wie, jak komunikować się poprawnie, i rzeczywiście potrafi to zrobić. Wbrew pozorom szkoła i jej pracownicy nie są wyjątkami. Co prawda to właśnie w szkole wszyscy uczymy się podstaw komunikacji, słownictwa, zasad gramatyki i ortografii, ale niuansów skutecznego komunikowania uczy nas życie i to zazwyczaj na licznych błędach. Prawdziwość tej tezy potwierdzają dwa fakty. Pierwszym z nich jest ogromne zapotrzebowanie na szkolenia z poprawnego komunikowania, zgłaszane przez różne firmy i instytucje. Drugim – że najczęstszą przyczyną konfliktów międzyludzkich jest zwykłe nieporozumienie.

Skoro jest to tak ważny proces i do tego wcale nie najłatwiejszy, to warto poświęcić mu trochę uwagi. Tym bardziej że w szkole proces komunikacji jest dość złożony i podatny na wiele błędów. Wynika to z funkcjonowania w szkole bardzo odmiennych grup społecznych, które wchodzą ze sobą w relacje. Myślę tutaj oczywiście o komunikacji między uczniami i nauczycielami, ale także nauczycielami i rodzicami, nauczycielami i dyrekcją oraz o komunikacji wewnątrz grona nauczycielskiego.

Reguły prawidłowej komunikacji


Istnieją pewne reguły, które pozwalają nam uporządkować komunikację i sprawić, aby stała się skuteczniejsza. Jednym ze zbiorów takich reguł są zasady konwersacyjne Geoffreya Leecha. Oto one.

Reguły tekstowe dotyczą poprawnego organizowania wypowiedzi. Przestrzegania tych zasad w większości uczymy się w procesie edukacji szkolnej (na wszystkich jej etapach). Ich stosowanie jest niezbędne do prawidłowego zrozumienia treści wypowiedzi, czyli informacji, która powinna zostać przekazana.
Reguła zrozumiałości i poprawności gramatycznej – dotyczy stosowania jasnego, poprawnego stylistycznie języka i odpowiednich form gramatycznych.
Reguła spójności – podkreśla konieczność troski o trzymanie się tematu. Przeskakiwanie z tematu na temat często prowadzi do chaosu informacyjnego. Zgodnie z tą regułą starajmy się więc zachować jakiś porządek i nawiązywać do poprzedniej wypowiedzi rozmówcy.
Reguła ekonomiczności – sugeruje unikanie wypowiedzi rozwlekłych, pustosłowia czy zbyt długich pauz między zdaniami.
Reguła ekspresyjności – podkreśla wagę operowania tempem wypowiedzi, natężeniem głosu oraz akcentowaniem ważnych kwestii. Zgodnie z tą regułą należy mówić żywo i z uczuciem.
Reguły tekstowe są podstawą poprawnej komunikacji i nie powinniśmy nigdy z nich rezygnować, jeśli zależy nam tym, aby druga strona dobrze zrozumiała przekazywaną przez nas treść.

Nieco inaczej wygląda sprawa z regułami interpersonalnymi.Ich przestrzeganie buduje klimat konwersacji, jednak należy go dopasowywać do sytuacji, w której się znajdujemy i do celów, które chcemy osiągn...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI