Autor: Katarzyna Mariańczyk

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Ekspert w swoich sprawach, czyli terapia poznawczo-behawioralna

W sierpniu rozpoczęliśmy nasz przewodnik po psychoterapii. Pisaliśmy o tym, z jakimi problemami warto się na nią zgłosić. Wspomnieliśmy, że istnieje wiele szkół psychoterapii. Co nam oferują? Którą z nich wybrać? Jakich efektów możemy się spodziewać, zgłaszając się na dany rodzaj psychoterapii? Jak długo trwa terapia? Ile trzeba za nią zapłacić? Czym się kierować, wybierając ośrodek i psychoterapeutę? Na te pytania odpowiemy w kolejnych numerach „Charakterów”. W poprzednim omówiliśmy psychoterapię psychoanalityczną. Tym razem prezentujemy terapię poznawczo-behawioralną, a w październiku napiszemy o egzystencjalno-humanistycznej.

Czytaj więcej

To ludzie tacy jak my

Codzienność niemal wszystkich osób chorych na schizofrenię to niezrozumienie przez społeczeństwo, odizolowanie od innych i przeszkody w znalezieniu pracy, przyjaciół, szczęścia. Aby zmienić tę sytuację, w 1996 roku Światowe Towarzystwo Psychiatryczne (WPA) uruchomiło program „Schizofrenia - Otwórzcie Drzwi”, który dotarł już do dwudziestu państw. Jego podstawowym celem jest edukacja ludzi zdrowych, uświadomienie im, że schizofrenii nie trzeba się bać. W efekcie szerzenia takiej wiedzy nastąpi - mają nadzieję autorzy programu - zwiększenie otwartości na osoby chore psychicznie i ich akceptacji. W Polsce program pilotuje Polskie Towarzystwo Psychiatryczne we współpracy z Fundacją Komunikacji Społecznej. Głównym elementem polskiej części programu jest Ogólnopolski Dzień Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię, który w tym roku przypada 18 września. W czasie tej wyjątkowej niedzieli w wielu miastach odbędą się imprezy plenerowe, spotkania z artystami, występy, koncerty. Do udziału w nich niech czują się zaproszeni wszyscy, którzy chcą po prostu otworzyć drzwi... Anna Bielańska jest psychologiem klinicznym i psychoterapeutą. Pracuje na Oddziale Dziennym Kliniki Psychiatrii Dorosłych Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest przewodniczącą Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej.

Czytaj więcej

Gra o sumie zerowej

Na czym polega wiara, że życie społeczne to gra o sumie zerowej? Dlaczego czasem cieszymy się z cudzych niepowodzeń? Jaka jest natura człowieka? Prof. dr hab. Bogdan Wojciszke jest psychologiem, wykładowcą w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej i dyrektorem Instytutu Psychologii PAN. Zajmuje się między innymi postawami i wartościami oraz dynamiką związków interpersonalnych. Napisał wiele książek, na przykład „Psychologię miłości”, „Człowieka wśród ludzi” i „Teorie schematów społecznych”.

Czytaj więcej

Marzenie to nadzieja, że stanie się coś dobrego

Piotr Piwowarczyk opowiada, o czym marzą chore dzieci. Piotr Piwowarczyk - z zawodu dziennikarz (niedoszły), z przypadku biznesmen (były) - jest założycielem i prezesem Fundacji „Mam Marzenie” (www.mammarzenie.org), która spełnia marzenia ciężko chorych dzieci. Siedemnaście lat przebywał w Stanach Zjednoczonych, gdzie pracował między innymi jako wolontariusz fundacji Make-A-Wish w New Jersey. Teraz mieszka w Krakowie. Jest kawalerem, ma 37 lat.

Czytaj więcej

Żyją nam sto lat

Co łączy stulatków i jak dożyć późnej starości - wyjaśnia Elżbieta Łuczywek. Dr Elżbieta Łuczywek jest psychologiem, specjalistą w dziedzinie neuropsychologii klinicznej. Pracuje w Instytucie Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego PAN. Prowadzi zajęcia w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. W ramach programu badawczego Polskiej Akademii Nauk „Genetyczne i środowiskowe czynniki długowieczności polskich stulatków” zajmowała się psychologicznymi mechanizmami funkcjonowania osób stuletnich, zwłaszcza ich aktywnością poznawczą.

Czytaj więcej