Autor: Jerzy Adam Vetulani

jest neurobiologiem, farmakologiem i[nbsp]biochemikiem, członkiem Polskiej Akademii Nauk i[nbsp]Polskiej Akademii Umiejętności. Współtworzył hipotezę -downregulacji jako mechanizmu działania leków przeciwdepresyjnych. Napisał m.in.: Jak usprawnić pamięć; Mózg: fascynacje, problemy, tajemnice. Prowadzi bloga Piękno neurobiologii na WordPress.
Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Mózg, seks i nagrody

Seks jest czasochłonny, wymaga mnóstwa wysiłku, pochłania morze energii. Daje jednak taką dawkę przyjemności, że wszystkie te wady tracą znaczenie.

Czytaj więcej

Farmakologiczne wspomaganie

Krótkotrwałe głodówki, właściwe odżywianie, aktywność fizyczna i umysłowa – to sprawdzone sposoby poprawienia koncentracji i pamięci. Są też i inne, na przykład farmakologiczne. Czy warto w ten sposób „podkręcać” umysł? Profesor Jerzy Vetulani uważał, że tak. Z zastrzeżeniem: trzeba robić to mądrze, wiedzieć jak.

Czytaj więcej

Nóż w mózgu, czyli psychiatria pełna kontrowersji

Psychiatria przeszła długą drogę - od zakuwania chorych w kajdany i egzorcyzmów, poprzez odcinanie płatów czołowych, po elektrody w mózgu i leczenie słowem. Jedną z całkowicie dziś odrzuconych przez naukę i etykę metod leczenia psychiki była lobotomia.

Czytaj więcej

Para do życia

Około 500 kcal - to absolutne minimum niezbędnej do życia energii. I biada nam, jeżeli nie zostanie szybko dostarczona. A co z kundalini, praną, energią Qi, mocą duchową i uniwersalną siłą życiową, przepływającą przez nas i jednoczącą całe uniwersum?

Czytaj więcej

Zaklęcie na zapamiętanie

Z wielu leków, które miały pomóc chorym z poważnymi ubytkami pamięci, dziś coraz częściej korzystają ludzie zdrowi, by oszukać zmęczony umysł. Czy można to robić bezkarnie?

Czytaj więcej