Autor: Bogda Pawelec

jest psychologiem klinicznym, psychoterapeutką Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Od dwudziestu lat zajmuje się pomocą psychologiczną dla par dotkniętych niepłodnością. Autorka artykułów i książki pt. Opowieści terapeutyczne o niepłodności. Czekając na bociana, a także współautorka (wraz z W. Pabianem) książki Niepłodność.Pomoc medyczna i psychologiczna oraz In vitro.
Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Scenariusz na potomka

Pary leczące niepłodność żyją w ogromnym stresie. Wielu z nich towarzyszy depresja, która dodatkowo utrudnia zajście w ciążę. Jak może im pomóc psychoterapia?

Czytaj więcej

Kiedy głowa mówi: nie

Bywa, że niemożność zajścia w ciążę wynika z przyczyny psychologicznej, której korzenie tkwią w przeszłości. W takich przypadkach konieczna jest psychoterapia.

Czytaj więcej

Niemęski wstyd

Kiedy w moim gabinecie pojawia się niepłodne małżeństwo, scenariusz najczęściej jest taki: kobieta cierpi ogromnie i zapomina, że podobnie może czuć się jej mąż. On zaś - przerażony jej samopoczuciem - zapomina o sobie. Choć pomocy psychologa potrzebują oboje, mężczyzna wycofuje się, twierdząc, że sobie poradzi. Uważa, że musi być twardy, żeby opiekować się kobietą...

Czytaj więcej

Adoptować żeby... urodzić?

Adopcja nie jest lekiem na niepłodność, choć kobiety, które nie mogą mieć własnych dzieci, często myślą o adopcji w ten sposób. Zwłaszcza gdy słyszą o tych, które zaszły w ciążę już po złożeniu wniosku o adopcję! Świadomie lub nie – łudzą się, że decyzja o adopcji odblokuje ich ciało. Czy tak się stanie?

Czytaj więcej

STARA HISTORIA Z NOWYM ZAKOŃCZENIEM

Niektórzy z nas tkwią w rujnujących związkach przez wiele lat. Dlaczego wchodzimy do tej samej rzeki, chociaż woda lodowata i kamienie na dnie? Pacjent sam powie, co mu dolega, w czym leży jego problem i jak można go rozwiązać. Historii jednej z pacjentek przysłuchuje się BOGDA PAWELEC.

Czytaj więcej

Pożądanie na żądanie

Seks w służbie zajścia w ciążę rujnuje niejedno małżeństwo. Leczenie niepłodności ingeruje w pożądanie i intymność pary. Poczucie przymusu rodzi wściekłość, upokorzenie i bunt, że ktoś obcy ma kontrolę nad współżyciem.

Czytaj więcej