Absolwentka polonistyki na UW i Polskiej Szkoły Reportażu. Koordynatorka w Instytucie Reportażu, recenzentka literatury, promotorka w wydawnictwie ArtRage. Publikuje na łamach „Dużego Formatu”, „Wysokich Obcasów”, „Krytyki Politycznej”, „Szajn”, „Kosmosu”, „Więzi”. Bookstagramerka: @ola_czyta.
Nagrodzona w 2022 r. nagrodą Bookera powieść Siedem księżyców Maalego Almeidy Shenana Karunatilaka (w tłumaczeniu Mariusza Gądka), wyd. Marginesy to połączenie political fiction z folklorem i fantastyką, powieścią detektywistyczną, crime story, miłosną historią, groteską…
Dżiny Fatmy Aydemir (w tłumaczeniu Zofii Sucharskiej) wydawnictwa Cyranka zdecydowanie znajdują się na mojej „liście top” najciekawszych i najlepszych książek przeczytanych w tym roku.
Ta żałosna myśl, że nigdy więcej cię nie zobaczę
Rosa Montero (przekład: Wojciech Charchalls)
Wydawnictwo Wyszukane
Poczucie sprawczości oznacza, że mamy świadomość skutków swoich decyzji, że możemy kreować swoje życie, że wiele rzeczy od nas zależy. I to się absolutnie nie kłóci z akceptacją tego, że przyszłość może wyglądać różnie. Powiedziałbym wręcz przeciwnie – to ze sobą współgra. Bo życie dzieje się w tej chwili i mamy różne możliwości wyboru i wpływu.
Szczeliny istnienia z 1992 i Błony umysłu z 2003 r. profesor Jolanty Brach-Czainy to lektury pomagające istnieć w codzienności, znaleźć w niej sens. Zbiory esejów uwznioślają charakter codziennych zajęć, sprawiają, że obiekty, na które patrzymy, przestają być anonimowe. Wydany w marcu 2023 r. zbiór Rzeczywistość komponowana ma ukazać, jak doszło do kształtowania myśli wybitnej filozofki i eseistki. Jak wyglądała droga autorki do takiej formy ekspresji. W jaki sposób (w Błonach umysłu) przepis na kabaczka z nasturcją połączyć z namysłem nad egzystencją człowieka.