Autor: Aleksandra Pakieła

Absolwentka polonistyki na UW i Polskiej Szkoły Reportażu. Koordynatorka w Instytucie Reportażu, recenzentka literatury, promotorka w wydawnictwie ArtRage. Publikuje na łamach „Dużego Formatu”, „Wysokich Obcasów”, „Krytyki Politycznej”, „Szajn”, „Kosmosu”, „Więzi”. Bookstagramerka: @ola_czyta.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Spirytystyczne fantasy o kondycji naszego świata

Nagrodzona w 2022 r. nagrodą Bookera powieść Siedem księżyców Maalego Almeidy Shenana Karunatilaka (w tłumaczeniu Mariusza Gądka), wyd. Marginesy to połączenie political fiction z folklorem i fantastyką, powieścią detektywistyczną, crime story, miłosną historią, groteską…

Czytaj więcej

Ile można wybaczyć rodzinie?

Dżiny Fatmy Aydemir (w tłumaczeniu Zofii Sucharskiej) wydawnictwa Cyranka zdecydowanie znajdują się na mojej „liście top” najciekawszych i najlepszych książek przeczytanych w tym roku.

Czytaj więcej

Migotanie tożsamości

Moja ukochana i ja Renaty Lis
Wydawnictwo Literackie

Czytaj więcej

Żeby żyć, musimy siebie opowiadać

Ta żałosna myśl, że nigdy więcej cię nie zobaczę
Rosa Montero (przekład: Wojciech Charchalls)
Wydawnictwo Wyszukane

Czytaj więcej

Pora zaakceptować szarości. Dlaczego warto mniej oczekiwać od codzienność

Poczucie sprawczości oznacza, że mamy świadomość skutków swoich decyzji, że możemy kreować swoje życie, że wiele rzeczy od nas zależy. I to się absolutnie nie kłóci z akceptacją tego, że przyszłość może wyglądać różnie. Powiedziałbym wręcz przeciwnie – to ze sobą współgra. Bo życie dzieje się w tej chwili i mamy różne możliwości wyboru i wpływu.

Czytaj więcej

Rzeczywistość komponowana

Szczeliny istnienia z 1992 i Błony umysłu z 2003 r. profesor Jolanty Brach-Czainy to lektury pomagające istnieć w codzienności, znaleźć w niej sens. Zbiory esejów uwznioślają charakter codziennych zajęć, sprawiają, że obiekty, na które patrzymy, przestają być anonimowe. Wydany w marcu 2023 r. zbiór Rzeczywistość komponowana ma ukazać, jak doszło do kształtowania myśli wybitnej filozofki i eseistki. Jak wyglądała droga autorki do takiej formy ekspresji. W jaki sposób (w Błonach umysłu) przepis na kabaczka z nasturcją połączyć z namysłem nad egzystencją człowieka.

Czytaj więcej