Życie towarzyskie mózgu – przeczytaj fragment książki!

Otwarty dostęp

Rodzimy się nastawieni na budowanie więzi i spragnieni kontaktu z ludźmi. Naukowcy potwierdzają, jak ważne są dla nas relacje z innymi osobami – stanowią źródło naszej ludzkiej siły: fizycznej, intelektualnej, emocjonalnej i kulturowej. Życzliwe kontakty z bliskimi to sposób na długowieczność i szczęście, są też bezpiecznym panaceum na stres. Zbyt długa i niechciana samotność negatywnie odbija się na naszym zdrowiu. W perspektywie całego życia mamy mnóstwo okazji do tworzenia zarówno silnych więzi, jak i luźnych kontaktów. To świetny sposób, by dbać o zdrowie fizyczne i psychiczne, co dokładniej opisuje w swojej najnowszej książce Urszula Dąbrowska.

Wydaje się, że mózg to nieczuła maszyna do liczenia – biologiczny komputer. Nic bardziej mylnego! Mózg jest bardzo towarzyski, emocjonalny i prospołeczny. Mózg lubi się śmiać, plotkować, spotykać ze znajomymi i budować więzi. Mózg jest w najlepszej formie, gdy otaczają go… inne, życzliwe mózgi. Nauka to potwierdza na wiele sposobów. Lekarze, psychologowie, neuronaukowcy, a nawet ekonomiści są zgodni: człowiek to istota społeczna, empatyczna i altruistyczna. Jak szkodliwa może być niechciana samotność, pokazuje nam teraz przymusowa izolacja. 

POLECAMY

Wszyscy to do pewnego stopnia wiemy, ale warto to sobie jeszcze raz jasno powiedzieć: człowiek potrzebuje innych. I nawet jeśli uważamy się za osoby w pełni samowystarczalne i nietowarzyskie, nasze mózgi mają na ten temat zupełnie inne zdanie. 

Z tej książki dowiemy się m.in., że:

  • życzliwe kontakty międzyludzkie to klucz do zdrowia, szczęścia i długowieczności 
  • przyjaźnie są bezcenne, więzi rodzinne konieczne, a znajomości bardzo pomocne
  • kawa z przyjaciółką to nie strata czasu, ale inwestycja w dobrostan (twój i jej)
  • wspólny śmiech, przytulanie i wygłupy to lek na stres od Matki Natury
  • a pomocna dłoń sprawia, że wspinaczka pod górę (prawdziwą i metaforyczną) staje się lżejsza

Dobrej jakości przyjaźnie, znajomości i relacje z rodziną to klucz do udanego życia. Związek ten naukowcy obserwują na każdym etapie egzystencji. Co więcej, wirtualne znajomości nie zdają egzaminu tak dobrze, jak te w tzw. realu. Niekiedy nie zauważamy, że samotność wkracza w nasze życie, bo dzień obfituje w tysiące zadań i kontaktów społecznych. Większość z nich nawiązujemy przez internet – czy chodzi o sprawy zawodowe, czy prywatne. Niestety nie do tego przygotowała nas ewolucja. Rozmowa przez komunikator, SMS-owanie, wymiana e-maili, a nawet rozmowa telefoniczna nie są w stanie zastąpić kontaktu twarzą w twarz. W jednym z badań przepytano 11 tysięcy Amerykanów po 50. roku życia, w jaki sposób nawiązują kontakty społeczne. Po dwóch latach zdiagnozowano ich pod względem symptomów depresji.

Zaobserwowano (po wykluczeniu wpływu innych czynników, takich jak zdrowie czy status materialny), że relacje cyfrowe korelują z objawami obniżonego nastroju. Natomiast spotykanie się osobiście z krewnymi i przyjaciółmi przynosi odwrotny efekt – znacząco zmniejsza ryzyko depresji.

POBIERZ TUTAJ FRAGMENT KSIĄŻKI

O autorce:

Urszula Dąbrowska - z wykształcenia biolożka, z zawodu dziennikarka i pisarka, z zamiłowania popularyzatorka nauki. Pasję poznawania przyrody, kosmosu i człowieka łączy z misją szerzenia tej wiedzy wśród czytelników. Zaczynała, pisząc dla tygodnika „Przekrój” i działu nauki w „Gazecie Wyborczej”. W 2019 r. wspólnie z prof. Rafałem Ohme wydała książkę Spa dla umysłu. Zadbaj o siebie, by dbać o innych i towarzyszące jej ćwiczenia  Emo Notes. Spa dla umysłu. Prowadzi Podcast o mózgu. Czas wolny przeznacza na podróże z mężem, spacery z psem, spotkania z przyjaciółmi, naukę gry na pianinie i medytację. 

www.urszuladabrowska.pl 

Informacje szczegółowe o książce:

Data premiery: 27 stycznia 2021

Liczba stron: 272

Format: 155 x 215

Numer wydania: I

Link do strony, gdzie można kupić książkę: https://bit.ly/3o1b0w1

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI