Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ja i mój rozwój , Praktycznie

21 marca 2016

Znaki cielesne 

46

Wsłuchujmy się w szepty swojego ciała. Jeśli damy mu dojść do głosu, zrozumiemy, co naprawdę poprawia nam samopoczucie, daje szczęście i wzmacnia zdrowie - przekonuje CHRISTIANE NORTHRUP.

Agnieszka Chrzanowska: – Kobiety od wieków otaczają opieką swoich bliskich, niczym grecka Hestia strzegą ogniska domowego. I bardzo często zapominają o sobie, swoich potrzebach i zdrowiu. Wciąż zabiegane, zajęte rodziną, nie zauważają sygnałów płynących z ciała.
Christiane Northrup: – To prawda. Kobiety są urodzonymi opiekunkami i troskę o innych mają we krwi. Potrzeby bliskich bardzo często przedkładają ponad własne. Częściowo wynika to z naszej biologii – przecież nosimy w sobie nowe życie, rodzimy i karmimy dzieci! Jednak oprócz tego, tak kształtuje nas wychowanie i dziedzictwo, które otrzymujemy. No i trzeba pamiętać, że wiele osób wierzy w przekazy biblijne, zgodnie z którymi kobieta ma w bólu i cierpieniu rodzić dzieci, dlatego że Ewa zjadła jabłko z drzewa poznania...

Pani również zignorowała kiedyś potrzeby swojego organizmu, co doprowadziło do poważnego zapalenia sutka. Czy musi być tak, że dopiero problemy zdrowotne każą kobietom zastanowić się nad swoimi potrzebami, wsłuchać się w wewnętrzny głos?

– Oczywiście, że nie. Chcę nauczyć kobiety, jak dbać o swoje potrzeby, sygnalizowane odczuwanymi emocjami i samopoczuciem: złością, strachem, zmęczeniem. Po co czekać, aż rozwinie się choroba, skoro ciało zostało zaprojektowane tak, by w każdym momencie – właśnie poprzez emocje – mogło mówić nam o swoich potrzebach?

Co ciało może nam powiedzieć?
– Ciało odpowiada na odczuwane przez nas emocje, które sygnalizują nasze potrzeby. Kiedy jesteśmy szczęśliwe, czujemy się spełnione i wybieramy te emocje, z którymi dobrze się czujemy, to nasze ciało w naturalny sposób lepiej funkcjonuje. Gdy jesteśmy szczęśliwe, kiedy odczuwamy spokój, kochamy i jesteśmy kochane – wtedy lepiej działają nasze płuca i serce, poprawia się wzrok i siła mięśni. Ale ciało może też ostrzec nas, kiedy schodzimy z dobrej drogi. Mówi nam na przykład, kiedy powinnyśmy odpocząć.

A czy za pośrednictwem ciała odzywa się także nasza psychika? Jakie znaczenie w powstawaniu chorób mają czynniki psychologiczne?
– Bóle głowy, bezsenność czy zaburzenia endokryno[-]logiczne mogą sygnalizować inne problemy. Takim językiem mówi do nas ciało, pokazuje, że za tymi dolegliwościami kryje się coś innego. Na przykład doleg[-]liwości zlokalizowane w obrębie miednicy są prawie zawsze związane z takimi kwestiami jak pieniądze, seks i władza. Właściwe postawy i zachowania związane z tymi obszarami życia wzmacniają nasze zdrowie.
Powszechne są u kobiet pewne dolegliwości o charakterze psychosomatycznym. Należą do nich: chroniczny ból miednicy, bóle głowy, napięcie przedmiesiączkowe, objawy związane z menopauzą. Etykieta „psychosomatyczny” może jednak sugerować, że problem tak naprawdę tkwi wyłącznie „w głowie”. Tak jednak nie jest. Na przykład chroniczne odczuwanie niechęci i złości znacznie zwiększa ryzyko ataku serca. A zawał jest przecież wynikiem zwężenia światła naczyń krwionośnych – nie tego, co mamy w głowie!

Jak zapobiegać poważnym chorobom i dolegliwościom zdrowotnym?
– Wszystkie działania podejmowane przez ludzi są próbą zaspokojenia ważnych potrzeb: potrzeby odpoczynku, opieki, bliskości, miłości, uznania itp. Wsłuchujmy się w szepty swojego ciała. Inaczej jego wołanie usłyszymy dopiero wtedy, gdy stanie się krzykiem.

Przekonuje Pani, że możemy kreować zdrowie. Co to właściwie znaczy? Jakie kroki powinnyśmy podjąć, jeśli chcemy zmierzać w kierunku pełnego zdrowia?
– Powinnyśmy zrozumieć, że ciało zostało zaprojektowane tak, by mogło przez całe życie służyć zdrowiu, przyjemności i radości. Ciało też potrzebuje regularnego odpoczynku, dobrego odżywiania, regularnych okresów szczęścia i nadziei. Wielu ludzi na całym świecie zaprogramowano tak, by nie dopuszczali do głosu swoich potrzeb, by źle się czuli z ich powodu. Czują się winni dlatego, że chcą być szczęśliwi, spełnieni i radośni. Są uczeni, że pragnienie przyjemności to coś, czego powinni się wstydzić.

Jak zatem zadbać o ci...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy