Zika coraz bliżej

Zdrowie i choroby Praktycznie

Kilka tysięcy dzieci z małogłowiem to żniwo epidemii wirusa Zika w Brazylii. Ale tropikalna infekcja pojawia się w kolejnych krajach, również w Polsce, a groźna jest nie tylko dla kobiet w ciąży i nienarodzonych dzieci. Jakie są jej objawy? Czy można się przed nią ustrzec?

Od roku media na całym świecie informują o epidemii wirusa Zika w północno-wschodniej Brazylii, który pojawia się również w innych rejonach – odnotowano go w czterdziestu krajach, głównie w obu Amerykach, na Wyspach Karaibskich, ale też w Oceanii oraz Południowej Afryce. Kilka miesięcy temu przypadki zachorowania wykryto również w Azji, Europie, a pod koniec sierpnia stwierdzono obecność wirusa Zika w Polsce – u dwóch osób, które wróciły z Dominikany i Kolumbii. Wirus ten jest szczególnie groźny dla kobiet w ciąży. Co o nim wiadomo? Czy można się ustrzec przed zarażeniem?

POLECAMY

Stary nowy wirus
Wirus Zika (ZIKV, ZIKAV) należy do rodziny flawiwirusów wywołujących takie choroby jak: kleszczowe zapalenie mózgu, gorączka zachodniego Nilu, żółta febra, zapalenie wątroby typu C. Wirus Zika odkryto w Afryce – po raz pierwszy został opisany w 1947 roku przez szkockiego naukowca Alexandra Johna Haddowa, który badał rzadkie wirusy w dżungli w Ugandzie. Wirus Zika zaobserwowano w populacji żyjących w Ugandzie małp, a szkocki badacz przewidział, że w przyszłości może on spowodować groźną dla ludzi epidemię. Wirus roznoszony jest przez tropikalne komary: komara egipskiego, przenoszącego również wirusy dengi, żółtej febry (infekcyjne choroby tropikalne), oraz komara tygrysiego, przenoszącego oprócz dengi i febry wirus gorączki zachodniego Nilu oraz japońskiego zapalenia mózgu.

Prawie cztery tysiące dzieci urodzonych z małogłowiem, kilkaset dzieci z uszkodzeniami mózgu, wzroku, słuchu – to dramatyczne konsekwencje szalejącej od roku epidemii wirusa Zika w Brazylii. W Stanach Zjednoczonych około tysiąca ciężarnych kobiet zostało zarażonych wirusem. Zasięg i rozmiar epidemii związane są między innymi z globalnym ociepleniem i rozprzestrzenianiem się komarów egipskich i tygrysich. Do zarażenia Zika może dojść również przez kontakt z krwią i spermą nosiciela. Wirus szczególnie groźny jest dla kobiet w ciąży, ponieważ przekracza barierę krew–łożysko.

Zarażenie wirusem, podobnie jak na przykład cytomegalią i toksoplazmozą, bardzo często przebiega bezobjawowo. Tylko jedna na pięć zakażonych wirusem kobiet w ciąży doświadcza jego objawów: wysypki lub objawów grypopodobnych. Brak symptomów choroby znacznie utrudnia prowadzenie badań przesiewowych lub szacowanie ryzyka zarażenia dla konkretnych pacjentów.

Tajemnicze infekcje
Mimo coraz większej wiedzy na temat konsekwencji zachorowania w wyniku zakażenia wirusem Zika, dla naukowców nadal jest on zagadką. Dopiero w kwietniu tego roku opisano związek między wirusem a objawami neurologicznymi u dorosłych. Autorka badania, Maria Lúcia Brito Ferreira z Restoration Hospital w Recife (Brazylia), opisała przypadki 125 chorych, którzy zgłaszali się do szpitala z objawami charakterystycznymi dla Zika: gorączką i wysypką, oraz dodatkowo z objawami neurologicznymi i bólami mięśniowymi. Objawy neurologiczne towarzyszyły gorączce lub pojawiały się do 15 dni po jej wystąpieniu. U dwóch pacjentów z wirusem Zika stwierdzono związek zachorowania z rozwojem ostrego rozsianego zapalenia mózgu i rdzenia (ADEM). Choroba ta przebiega podobnie jak stwardnienie rozsiane, ale w ADEM przeważnie dochodzi do jednego ataku choroby, a objawy ustępują po sześciu miesiącach, lecz niestety uszkodzona zostaje istota biała mózgu. Lekarze przypuszczają, że efektem powikłań w przypadku zakażenia wirusem Zika może być zespół Guillaina-Barrégo...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI