Zdrowie psychiczne w kryzysie - relacja z Ogólnopolskiego Kongresu Psychologów i Psychoterapeutów.

Wydarzenia Materiały PR

26 oraz 27 maja to były ważne dni w kalendarzach czytelników Psychologii w Praktyce oraz czasopisma Charaktery. To właśnie wtedy mogliśmy zorganizować dla Państwa kolejny, wypełniony merytorycznymi i inspirującymi wykładami Ogólnopolski Kongres Psychologów oraz Psychoterapeutów, którego tematem przewodnim było zdrowie psychiczne w kryzysie.

Dlaczego tym razem podjęliśmy tematy związane właśnie z tym aspektem pracy psychologów i psychoterapeutów? Dynamicznie zmieniająca się rzeczywistość wokół nas, czynniki ekonomiczno-społeczne, ‘kurczący’ się czas wolny – to wszystko klasyfikujemy do potencjalnych przyczyn kryzysów psychicznych, a w ostatnim czasie wymiar tych czynników znacząco zwiększył swoją objętość i zasięg.

Nie możemy przechodzić obojętnie obok najważniejszych aspektów dzisiejszej psychologii, dlatego zaproponowaliśmy Państwu program, który stanowiłby odpowiedź na nowe wyzwania w praktyce terapeutycznej.

Kongres podzielony został na część wykładową, która miała miejsce w pierwszy dzień, oraz część warsztatową, opcjonalną, gdzie uczestnicy mogli brać czynny udział w zajęciach prowadzonych przez dr Monikę Olgę Jańczak.

Pierwszy dzień kongresu otworzyliśmy panelem dyskusyjnym odpowiedając na pytanie, jak wojna, pandemia i kryzys gospodarczy zmienił nasze zdrowie. Prowadzące panel: prof. UAM dr hab. Ewa Karmolińska – Jagodzik i Katarzyna Kucewicz, opowiadały o tym w jaki sposób pomagać nie tylko klientom pojawiającym się w gabinetach terapeutycznych ale również o tym w jaki sposób specjaliści – psychologowie, psychoterapeuci mogą zadbać o swoje zdrowie psychiczne i dobrostan psychofizyczny, w tych trudnych i intensywnych czasach.

Wykładem, który rozpoczęliśmy kolejną część kongresu był wykład Magdaleny Pytel, dzięki któremu uczestnicy mogli się dowiedzieć, jak pracować terapeutycznie z pacjentem, który nie walczy z jedną, lecz z wieloma traumami. Dzięki tej prelekcji, dowiedzieliśmy się, że klienci, którzy trafiają do gabinetów specjalistów często borykają się nie tylko z kilkoma zaburzeniami psychicznymi ale również z kilkoma, nakładającymi się na siebie traumami, które skutecznie utrudniają codzienne funkcjonowanie.

Dr Karolina Appelt, redaktor naukowa czasopisma ‘Male Charaktery’, w kolejnej prelekcji poruszyła, jakże aktualny i alarmujący temat w ostatnich miesiącach – kryzysy psychiczne dzieci i młodzieży. Odnosząc się do wyników badań, swojej działalności naukowej czy doświadczenia zawodowego, mogła przybliżyć nam temat zmieniających się czynników wpływających na zdrowie psychiczne młodszego pokolenia, przedstawić problem oddziaływania różnych środowisk, a także telefonów i Internetu, czy pokazać, jak pandemia zebrała swoje żniwo pozostawiając wieloletnie piętno na psychice najmłodszych.

Po krótkiej przerwie przedstawiony został temat, który w pracy terapeutycznej zatacza coraz szersze kręgi i staje się coraz ważniejszym tematem poruszanym na łamach naszych czasopism i publikacji. O tym, jak zmieniająca się rzeczywistość wpływa na relacyjność, seksualność i zaangażowanie w związkach oraz jak pracować z parami, u których zanika pożądanie opowiedziała Pani prof. UAM dr hab. Katarzyna Waszyńska, powołując się zarówno na doniesienia naukowe, jak i swoje wieloletnie doświadczenia praktyczne w pracy z klientami.

Następnie dr Karolina Zalewska-Łunkiewicz przedstawiła uczestnikom różnice pomiędzy rozpoznaniem osobowości borderline a złożonym zespołem stresu pourazowego. Zaskakującym aspektem jej wykładu było wskazanie, na podstawie badań, aspektów podobnych i różnych w diagnozowaniu wyżej wskazanych zaburzeń.

W kuluarach pomiędzy prelekcjami mogliśmy zasłyszeć żywe rozmowy naszych uczestników, które były swego rodzaju uzupełnieniem wykładów naszych ekspertów o własne spostrzeżenia i doświadczenia zawodowe.

Pierwszy dzień kongresu zakończyliśmy prelekcją prof. UAM dr hab. Ewa Karmolińska – Jagodzik, która opowiedziała, jak metoda TRE® dr David'a Berceli'ego może skutecznie pomóc w walce z traumą oraz jak regularna praca z ciałem i emocjami może przynieść pożądany efekt w terapii z pacjentem. Najbardziej w tej prelekcji zaciekawiło nas, że TRE® to nie rodzaj terapii, a jej uzupełnienie, pomocne nie tylko dla klientów z traumą ale także dla specjalistów, którzy na co dzień obarczeni są szeregiem traumatycznych informacji od swoich klientów.

Tematem przewodnim warsztatowej części kongresu była osobowość borderline. Dr Monika Olga Jańczak opowiedziała, jakie są metody diagnozowania i terapii zaburzeń osobowości tego typu oraz wskazała, jakie wyzwania czekają na psychologów i psychoterapeutów w pracy z takimi zaburzeniami.

Niezwykle istotnym aspektem tych warsztatów było wskazanie nowych kryteriów diagnostycznych i ogólnego podejścia do diagnozy i terapii osobowości borderline w kontekście nowej klasyfikacji chorób ICD-11.

Jako organizatorzy tego wydarzenia, chcielibyśmy podziękować za udział w naszym spotkaniu wszystkim ekspertom, bez których realizacja tak wymagającego programu nie byłaby możliwa, ale przede wszystkim Wam – Drodzy Uczestnicy, za to, że tak wiernie do nas wracacie i wspieracie nasze działania edukacyjne. Dajecie nam motor napędowy do działania i tworzenia, to dzięki Wam i Waszym sugestiom znamy już datę kolejnego Kongresu, na który już teraz zapraszamy w dniach 6-7 października 2023. Tym razem będziemy dowiemy się, jak zmieniające się czasy wpłynęły na nasze postrzeganie miłości i relacji intymnych. Więcej szczegółów znajdą Państwo na stronie: https://www.kongrespsychologiczny.pl/. Zapraszamy do udziału! 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI