Zawsze muszę, czasem chcę

Wstęp

Dlaczego czasem chcemy coś w sobie zmienić, a zarazem zachowujemy się w sposób, który to wyklucza - zastanawia się Wiesław Łukaszewski.

Jest kilka powodów, dla których musimy się zmieniać, i kilka takich, które sprawiają, że choć nie musimy, to chcemy się zmienić. Najogólniej mówiąc, powodem, dla którego musimy się zmieniać, jest jakiś rodzaj zmiany w naszym otoczeniu. Zmiany zawsze rodzą zmiany. Utrata pracy lub przeniesienie się do innej firmy, urodzenie dziecka, wyprowadzenie się dzieci z domu, poważna choroba – pociągają za sobą pewne następstwa. Możemy reagować na te zmiany przeciwstawieniem się, czyli próbą zachowania albo przywrócenia status quo. Takie reakcje są typowe raczej dla zmian odwracalnych. Możemy także reagować pogodzeniem się z tym, co zaszło, a dotyczy to najczęściej zmian nieodwracalnych. W tym przypadku musimy dostosować nasze oczekiwania, pragnienia i umiejętności do nowej sytuacji. Zazwyczaj jest to proces długotrwały i trudny.
Zmiany zachodzące w nas samych trudniej nam przyjąć niż te, które zachodzą w naszym otoczeniu. Rzucenie palenia konieczne ze zdrowotnego punktu widzenia nie jest wcale oczywiste dla nałogowego palacza.
Ciekawsze są zmiany intencjonalne, wynikające z realizacji osobistych projektów. Źródła tych projektów są rozmaite. Pierwszym z nich jest ideał wła...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI