Terapia Miltona Ericksona opiera się na założeniu, że ludzie mają naturalne zdolności do przezwyciężania trudności i rozwiązywania problemów. Identyfikuje się w niej i spożytkowuje dotychczasowe doświadczenia i kompetencje pacjenta, co pozwala mu przeprowadzić zmianę, jakiej pragnie i której charakter sam określa.
Dla kogo ta terapia?
Terapia ericksonowska to z reguły terapia krótkoterminowa, nastawiona na szukanie rozwiązań konkretnych problemów życiowych. Umożliwia pacjentowi życie poza terapią z nowo odkrytymi zasobami, pozwalającymi skutecznie realizować cele i przechodzić na kolejne etapy rozwoju. Znajduje zastosowanie w jednostkach chorobowych (depresje, nerwice, zaburzenia odżywiania), problemach w relacjach rodzinnych i małżeńskich, zaburzeniach zachowania i emocji u dzieci i młodzieży, zaburzeniach adaptacyjnych, trudnościach z poczuciem wartości i tożsamości, a także w sytuacjach kryzysowych.
Specyficzną cechą terapii ericksonowskiej jest koncentracja uwagi na zasobach pacjenta i na przyszłości. Pacjent z pomocą terapeuty określa cel terapii. Konstruuje pozytywne wyobrażenia swojego życia w przyszłości. Terapeuta wspiera pozytywną zmianę, kreując odpowied...
Zasoby w tobie, czyli terapia ericksonowska
W sierpniu 2005 roku rozpoczęliśmy przewodnik po psychoterapii. Piszemy w nim, z jakimi problemami warto się zwrócić do psychoterapeuty i którą z wielu szkół terapii wybrać. W poprzednich numerach „Charakterów” omówiliśmy psychoterapię psychoanalityczną, poznawczo-behawioralną, systemową, Gestalt i krótkoterminową. Tym razem prezentujemy ericksonowską. Za miesiąc przybliżymy terapię Berta Hellingera.