Zabawy z bronią

Wstęp

Do polskich przedszkoli weszła nowa moda: chłopców zachęca się do opieki nad misiami, a dziewczynki do reperowania dachu domku dla lalek. Pistolety, żołnierzyki i miecze lądują w piwnicy, bo rzekomo wzbudzają w dzieciach agresję. Czy taka cenzura ma sens?

Zabawki militarne są wycofywane z przedszkoli w Warszawie, Zabrzu, Toruniu, bo dyrektorzy są przekonani o szkodliwości plastikowych karabinów czy czołgów. Nakłaniają też rodziców, by krytycznie spojrzeli na to, czym lubią bawić się ich dzieci. Czy zabawki rzeczywiście są tak ważne, że dorośli powinni objąć je cenzurą?

W co się bawić?

Zabawa ma fundamentalną rolę w rozwoju dziecka, zwłaszcza między trzecim a szóstym rokiem życia. Stwarza okazję do radości, śmiechu, robienia tego, co się lubi. To niezbędna aktywność, dzięki której dziecko uczy się i poznaje otaczający świat. Psycholożki Lisa Miller, Deborah Steiner i Susan Reid uważają, że „umiejętność bawienia się wywiera bardzo duży wpływ na przyszły rozwój dziecka. A ten, kto w dzieciństwie zachęcany (...) może bawić się swobodnie i na różne sposoby, buduje sobie podwaliny pod przyszłe twórcze pokonywanie przeszkód, a nawet czerpanie z tych wyzwań życiowych przyjemności”.
Trzylatki, choć nie potrafią jeszcze swobodnie współpracować z rówieśnikami, podejmują „aktywne zabawy” ze swoim wymyślonym przyjacielem. Najczęściej naśladują czynności wykonywane przez dorosłych, przede wszystkim te, które opiekunowie sprawują wokół dziecka. Odtwarzając je, maluch układa zdarzenia i ich kolejność w pewien logiczny ciąg. Zabawy te rozwijają pomysłowość, wyobraźnię, umiejętność kojarzenia wiadomości i faktów. Z zabawek trzylatki najbardziej lubią te jeżdżące: trójkołowe rowerki, małe samochody, wózki. Dużą radość sprawiają im zabawy z wodą i w piaskownicy, rysowanie, malowanie palcami, lepienie z plasteliny, budowanie z klocków, przebieranie się i malowanie, udawanie kogoś innego.

Czterolatki chętnie bawią się z kolegami. Są świadome swojej płci – mali chłopcy często naśladują ojca, a dziewczynki matkę. Podczas zabaw uczą się dzielić z innymi, czekać na swoją kolej, współpracować. Ulubione zabawy w tym wieku to: odwzorowywanie prostych modeli z klocków, czyli budowanie czegoś według narysowanego schematu, zabawy ruchowe, układanie puzzli i konstrukcji z różnych materiałów, odgrywanie scenek teatralnych oraz zabawy plastyczne.
Zabawy pięcio- i sześciolatków przyjmują bogate i ciekawe formy. Uczą zgodnego współżycia, poczucia odpowiedzialności i sprawiedliwości, wymagają skupienia i wyzwalają pomysłowość. Dzieci w tym wieku uwielbiają budować i majsterkować. Lubią też zabawy dydaktyczne, które uczą koncentracji uwagi, ćwiczą spostrzegawczość, refleks, logiczne rozumowanie, czyli: łamigłówki, loteryjki, domino, gry planszowe i zręcznościowe. Gry ruchowe mają szczególnie silny wpływ nie tylko na rozwój fizyczny dziecka, ale również rozwijają śmiałość, wytrwałość, wolę zwycięstwa, uczą liczenia na własne siły. Uczą też współdziałania. Pięcio- i sześciolatki samodzielnie robią książeczki z obrazkami, eksperymen...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI