Dołącz do czytelników
Brak wyników

Zdrowie i choroby

1 marca 2016

Zabawa bez telefonu

259

Odłóż telefon gdy zajmujesz się dzieckiem. Przestań sprawdzać pocztę, esemesy i Facebooka – apelują badacze z University of California. Zauważyli bowiem, że chaotyczna opieka może zakłócać rozwój mózgu dziecka.

Dr Tallie Z. Baram i jej współpracownicy uważają, że konsekwentny wzorzec opieki nad dzieckiem jest kluczowy dla rozwoju mózgu. Ten ważny organ potrzebuje bowiem przewidywalnych bodźców do wzrostu i rozwoju sieci neuronalnych. Kalifornijscy badacze zaobserwowali, że nieregularna opieka nad niemowlętami może zwiększać prawdopodobieństwo zaburzeń zachowania. – Wiemy, że wrażliwość na zaburzenia emocjonalne - jak choćby depresję - jest związana z uwarunkowaniami genetycznymi oraz wpływami środowiska, szczególnie w trakcie pierwszych okresów życia dziecka, tych najbardziej wrażliwych – mówi Baram. – Nasze badania pokazują, że nie chodzi o to ile czasu poświęca się dziecku, ale o jego jakość - nieprzerywanie wspólnych zajęć i przewidywalność w zachowaniu rodzica.

Naukowcy przeprowadzili eksperymenty z udziałem szczurów. Obserwowali rozwój emocjonalny zwierząt wychowywanych w spokojnym lub chaotycznym środowisku. Mimo, że ilość matczynej opieki była taka sama w obu grupach, wzór i rytm opieki różniły się i widocznie wpływały na rozwój potomstwa. W chaotycznym środowisku szczurze matki opiekowały się dziećmi „z doskoku”, ich zachowanie było nieprzewidy...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy