Dołącz do czytelników
Brak wyników

inne

28 września 2016

Zabawa

Życie może mieć w sobie wiele z dobrej – to znaczy odpowiedzialnej – zabawy. Możemy się swoim życiem bawić, cieszyć, pamiętając jednak, że wszystko ma konsekwencje.

Lubię patrzeć na bawiące się dzieci. Przypominają małe wulkany tryskające niekończącą się energią i pomysłowością. Dzieci pozostawione same sobie właściwie nigdy się nie nudzą. Wszystko może stać się zabawką, wszystko może posłużyć do realizacji jakiejś fantazji – a świat dziecięcych fantazji wydaje się nie mieć kresu. Inna sprawa, że właśnie pozbawione opieki i nadzoru czasem mogą zrobić sobie krzywdę. Pamiętam swoje pomysły badania palności różnych materiałów czy eksperymenty z przepływem prądu... Każdy z nas zapewne robił rzeczy, o których rodzice albo na szczęście w porę się dowiedzieli, albo o których (na szczęście) nie wiedzą do dziś.

POLECAMY

Świat dziecięcych zabaw jest fascynujący, ale potrafi też być niebezpieczny. Dlatego ważną częścią procesu wychowawczego jest stopniowe uświadamianie, że wszystko, co robimy, ma konsekwencje: czasem niezbyt ważne, czasem istotne, a czasem dramatyczne, wpływające na całe życie… I że trzeba, niestety, ponosić za to odpowiedzialność.

Niektórzy, jak się wydaje, nigdy nie wydorośleją. Całe życie wiodą w przekonaniu, że jest ono jedną wielką zabawą, której reguły można naginać według własnego widzimisię. Niestety, zawsze okazuje się, że kredyty trzeba spłacać, wykorzystani przyjaciele odwracają się, a poczętego dziec-

ka nie da się z tego świata tak po prostu odwołać – że zabawa się skończyła. Pół biedy, jeśli konsekwencje ponosi się samemu, gorzej, gdy rachunki każe się płacić innym, często najbliższym.

Dojrzałość i odpowiedzialność to pojęcia, o których można powiedzieć, że leżą bardzo blisko siebie. To, na ile bierzemy pod uwagę przyszłość, zastanawiamy się nad konsekwencjami swoich wyborów, na ile potrafimy rezygnować z natychmiastowej gratyfikacji, jest miarą dobrego dorosłego życia.

Ale z drugiej strony...

Z drugiej strony wielu z nas zachowuje się tak, jakby życie było tylko i wyłącznie ciężkim obowiązkiem...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy