Wystawa „Dzieciństwo” w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie

Materiały PR

Ekspozycję prezentującą różne smaki i odcienie dzieciństwa – w przeszłości i współcześnie - można oglądać od 2 czerwca do 31 maja 2024 roku.

W ostatnich kilku dekadach na skutek przemian społeczno-kulturowych nastąpiła zmiana statusu dziecka w obszarze społecznym i rodzinnym. Zyskało ono podmiotowość, a jego pozycja społeczna coraz częściej jest dyskutowana w publicznej debacie.

Wystawa „Dzieciństwo”, którą będzie można obejrzeć od 2 czerwca, nawiązuje do szerokiego obszaru etnografii dzieciństwa. Pokazuje różne oblicza dzieciństwa z uwzględnieniem różnorodności środowisk i czasu występowania zjawisk. Prezentowane obiekty (przedmioty oraz archiwalia, m.in. fotografie, filmy i dokumenty) pochodzą z różnych epok, a zarazem trochę z różnych światów. To przedmioty, które nigdy nie spotkały się w realnym świecie, jak np. powijaki i fotelik samochodowy, szkolny plecak na kółkach i tzw. dyscyplina czy test ciążowy i woskowe wota. Zwiedzający będą mieli szansę zauważyć jaką imponującą drogę przebyło dziecko (rozumiane jako istota społeczna) przez ostatnie sto lat.

Wystawa pokazuje, że nie istnieje uniwersalne doświadczenie dzieciństwa – jest ich wiele. Pomimo licznych zmiennych wspólne są jednak pewne tendencje i kierunki przemian – upodmiotowienie dzieci, indywidualne podejście do ich potrzeb. Stało się jasne, że przestaje być czyjąkolwiek własnością, może upominać się o swoje prawa, szukać pomocy poza rodziną. Dziecko stało się kreatorem, jego potrzeby i pragnienia kształtują rzeczywistość.

Ekspozycja jest refleksją nad tym, kim było dziecko, kim jest teraz i jak zmienia się podejście do niego w poszczególnych sferach życia.

Więcej: https://ethnomuseum.pl/wystawy/dziecinstwo/

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI