Dołącz do czytelników
Brak wyników

Nałogi i terapie , Praktycznie

9 marca 2017

Wszystko przeze mnie...

0 598

Dziadkowie Konrada byli alkoholikami. Jego rodzice są DDA i choć nie piją, ma do nich wiele żalu za sposób w jaki go wychowali. - Czy to, jak traktowali mnie rodzice, może wynikać z faktu, że oboje mieli ojców alkoholików? - pyta Konrad.

Od kiedy pamiętam, w domu zawsze były awantury. Rodzice kłócili się ze sobą, a ja z nimi. Moje życie jest dość skomplikowane i nie chcę wracać do wspomnień z dzieciństwa, jednak ostatnio matka obwiniła mnie o wszystkie niepowodzenia w jej życiu i w naszej rodzinie – powiedziała, że ja jestem jedynym ich powodem.

Teraz myślę o tym cały czas, czuję się winny. Nie mam się komu zwierzyć, nie mam przyjaciół, bo byłem trzymany krótko – miałem siedzieć w domu i uczyć się. Byłem posłuszny, bo chciałem uniknąć kolejnych awantur, czasem jednak nerwy nie wytrzymywały i kłóciłem się z rodzicami.

POLECAMY

Wiele razy kończyło się to tym, że dostawałem od nich lanie. Kilka razy byłem wręcz posiniaczony, potłuczony. Nie napisałbym tego listu, gdyby nie to, że dowiedziałem się, iż byłem dzieckiem niechcianym, wpadką. Rzeczywiście, nigdy nie czułem miłości ze strony matki.

Teraz rzadko jestem szczęśliwy, poczucie winy wypala mnie powoli. Oczywiście, sam też nie jestem bez winy, ale uważam, że największym źródłem problemów w relacjach w naszej rodzinie jest perfekcjonizm ojca – zawsze wszystko musiało być zrobione bardzo dokładnie, a ja miałem przynosić ze szkoły same piątki.

Ale nie przynosiłem, co wypomniała mi matka i oskarżyła mnie o wszystkie niepowodzenia ich związku. A czy to rzeczywiście moja wina? Kiedyś usłyszałem: „żałuję, że jesteś moim dzieckiem”. Oczywiście nikt z dalszej rodziny nawet nie przypuszczał, że rodzice tak o mnie myśleli.

Kuzyni uważali, że jestem dzieckiem, które ma wszystko, czego dusza zapragnie, ale tego nie docenia. A ja może i miałem wszystko... oprócz miłości. Czy to, jak traktowali mnie rodzice, może wynikać z faktu, że oboje mieli ojców alkoholików? 

Konrad


Marzenna Kucińska jest psychologiem, psychoterapeutą Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej, trenerem Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Pracuje w Ośrodku Terapii Poznawczej COGITO w Warszawie.

Panie Konradzie,

Terapeutka Ann Smith wskazuje, że dzieci DDA mają problemy emocjonalne, społeczne i psychiczne, związane z tym, że są wychowywane przez osoby, które same były zaniedbywane.

Ann Smith uważa, że rodzice będący dziećmi alkoholików starają się dać swoim dzieciom wszystko to, czego im w domu zabrakło. Chcą być perfekc...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy