Wiedzieć, aby pomagać

Wstęp

Wiele osób nie rozumie mechanizmów psychologicznych przemocy seksualnej wobec dzieci i nie zna form postępowania z ofiarą i jej rodziną. Mało kto wie, czym jest taka przemoc, czy można jej zapobiegać, jak leczyć jej psychologiczne i somatyczne konsekwencje. Z tej niewiedzy rodzi się bezradność i wypieranie ze świadomości tej okrutnej formy krzywdzenia dzieci.

Z przemocą seksualną mamy do czynienia wówczas, gdy osoba starsza lub silniejsza fizycznie i emocjonalnie od dziecka (najczęściej ktoś z bliskiej rodziny) wykorzystuje je do budowania swojego poczucia wartości i mocy oraz do zaspokajania swoich potrzeb, zachowując się wobec niego seksualnie. Czasami także starsze albo silniejsze fizycznie i bardziej rozbudzone dzieci mogą wykorzystywać seksualnie młodsze, przymuszając je do „zabawy w seks”.
Przemoc seksualna może mieć miejsce w każdej rodzinie, niezależnie od wykształcenia i poziomu finansowego rodziców. Sprawca różnymi sposobami manipuluje dzieckiem, aby wykorzystać je do własnych celów. Wchodzi w rolę zaufanego przyjaciela, daje prezenty, „zaspokaja” potrzebę ciepła, uczy fałszywej moralności, zastrasza, bije, wzbudza poczucie winy. Sprawca zazwyczaj wykorzystuje seksualnie dziecko, gdy jest z nim sam na sam, ale cza...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI