Dołącz do czytelników
Brak wyników

Wstęp

4 listopada 2015

Wiedzieć, aby pomagać

0 447

Wiele osób nie rozumie mechanizmów psychologicznych przemocy seksualnej wobec dzieci i nie zna form postępowania z ofiarą i jej rodziną. Mało kto wie, czym jest taka przemoc, czy można jej zapobiegać, jak leczyć jej psychologiczne i somatyczne konsekwencje. Z tej niewiedzy rodzi się bezradność i wypieranie ze świadomości tej okrutnej formy krzywdzenia dzieci.

Z przemocą seksualną mamy do czynienia wówczas, gdy osoba starsza lub silniejsza fizycznie i emocjonalnie od dziecka (najczęściej ktoś z bliskiej rodziny) wykorzystuje je do budowania swojego poczucia wartości i mocy oraz do zaspokajania swoich potrzeb, zachowując się wobec niego seksualnie. Czasami także starsze albo silniejsze fizycznie i bardziej rozbudzone dzieci mogą wykorzystywać seksualnie młodsze, przymuszając je do „zabawy w seks”.
Przemoc seksualna może mieć miejsce w każdej rodzinie, niezależnie od wykształcenia i poziomu finansowego rodziców. Sprawca różnymi sposobami manipuluje dzieckiem, aby wykorzystać je do własnych celów. Wchodzi w rolę zaufanego przyjaciela, daje prezenty, „zaspokaja” potrzebę ciepła, uczy fałszywej moralności, zastrasza, bije, wzbudza poczucie winy. Sprawca zazwyczaj wykorzystuje seksualnie dziecko, gdy jest z nim sam na sam, ale czasami również wtedy, gdy dom jest pełen ludzi, w ich bezpośredniej obecności lub dotykając je podczas „zabawy” w pokoju obok.
Wyróżniamy trzy rodzaje przemocy seksualnej. Pierwszy to przemoc z kontaktem fizycznym, na przykład dotykanie, całowanie albo pieszczenie miejsc intymnych dziecka, masturbacja w jego obecności, penetracja narządów płciowych, także gwałt. Drugi rodzaj przemocy obywa się bez kontaktu fizycznego. Dziecko nie musi być dotykane – wystarczy, że dorosły obnaża się w jego obecności, podgląda je, przymusza do oglądania stosunków płciowych, pokazuje gazety i filmy pornograficzne. Trzeci rodzaj to wulgarne wyzywanie dziecka, opowiadanie mu o swoich kontaktach seksualnych, urządzanie imprez, na których bez zahamowań rozmawia się o seksie w jego obecności.

Dzieci ponoszą ogromne konsekwencje wykorzystania seksualnego. Pojawić się mogą kłopoty z koncen...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy