W tobie zdrowie

Wstęp

Nie mamy wpływu jedynie na swoje predyspozycje genetyczne. Na wszystko inne możemy wpływać, jeśli jesteśmy otwarci na siebie, na własne potrzeby, a unikamy autodestrukcyjnych form zachowania i funkcjonowania.

Czy choruje najpierw ciało, a za nim psychika, czy też dzieje się odwrotnie? Na czym polega jedność psyche (duszy) i somy (ciała)? Co warunkuje chorobę? Czy częściej szukamy pomocy wtedy, gdy coś nas fizycznie boli, czy też wtedy, gdy czujemy ból psychiczny? Po co sięgamy, by przestać odczuwać dyskomfort? Wiele współczesnych badań poświęconych jest jedności psyche i somy – psychosomatyce. Swoje problemy życiowe – zdrowotne, emocjonalne, a w konsekwencji interpersonalne – można zdaniem M. Siemsa rozwiązać dzięki poprawie kontaktu z własnym ciałem. Polepszając ów kontakt, usprawniamy relacje z ludźmi i łatwiej nam znaleźć swoje miejsce na ziemi. W codziennym życiu obszar świadomości zwany świadomością ciała jest nam mało dostępny. Kontakt z ciałem ogranicza się zwykle do odbierania sygnałów bólu, zmęczenia, przeciążenia czy satysfakcji seksualnej. Natomiast subtelniejsze doznania i stany organizmu pozostają poza polem naszej uwagi. Umiejętność kontaktowania się ze swoim ciałem ułatwia ludziom stworzenie silniejszego poczucia tożsamości, ponieważ nie muszą się zmieniać pod wpływem opinii otoczenia, na przykład o swoich cechach fizycznych. Sprzyja to właściwej samokontroli i pozwala na takie zachowania, które są zgodne zarówno z warunkami zewnętrznymi, jak i z potrzebami organizmu.
W świadomości własnego ciała i w kontakcie z nim pomaga aktywność fizyczna. E. Boenisch i C. M. Haney porównywali efekty ćwiczeń fizycznych z działaniem powszechnie przepisywanych środków uspokajających. Zaobserwowali, że to ćwiczenia lepiej odprężają i poprawiają nastrój, a przy tym nie wywołują żadnych skutków ubocznych typowych dla leków.
Po prawidłowo wykonanych ćwiczeniach mamy zwykle dobre samopoczucie. Biegacze twierdzą nawet, że przeżywają coś zbliżonego do stanu euforii. Badania dowodzą, że utrzymywa...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI