Trening do zapamiętania

Mózg i umysł Praktycznie

Komu nie doskwiera zapominanie o ważnych sprawach? Kto nie chciałby, by jego umysł działał niezawodnie? Jest na to sposób – trening pamięci roboczej.

Wyobraź sobie, że wracasz z zakupów obładowany torbami ze sprawunkami. Nagle uświadamiasz sobie, że znów nie kupiłeś jakiegoś potrzebnego produktu. Ostatnio coraz częściej czujesz się roztargniony, trudno ci się skupić. Masz problemy z przeczytaniem do końca interesującego artykułu, nie wspominając już o koncentracji na ważnym zebraniu w pracy. Twoje myśli stale wędrują do listy zakupów, która okazała się niepełna, albo niezałatwionych spraw, których gromadzi się coraz więcej. Przypominasz sobie podobne sytuacje? Jeśli tak, z pewnością przyda ci się trening pamięci.

POLECAMY

Już na początku lat 80. ubiegłego wieku William Chase i Anders Ericsson, psychologowie z Florida State University w Tallahassee, pokazali, w jaki sposób treningi pamięciowe wpływają na poprawę wykonywania zadań. Uczestnicy badania spędzili setki godzin, zapamiętując i odtwarzając szeregi cyfr. W ten sposób poprawili swoją pamięć – zwiększyli liczbę zapamiętanych cyfr z 7 (tyle średnio potrafi zapamiętać każdy z nas) do 80. Potem poproszono badanych, by zapamiętywali i odtwarzali nie cyfry, lecz słowa. Okazało się, że potrafili przyswoić jedynie 7 wyrazów. Oznacza to, że efekt treningu nie został przeniesiony na inny materiał pamięciowy – ograniczał się wyłącznie do cyfr.

Opierając się na doniesieniach naukowych minionych dekad, w ostatnich latach badacze koncentrują się na poszukiwaniu metod usprawniających nie pojedyncze zdolności, lecz leżące u ich podstawy funkcje poznawcze. Mają one umożliwić ogólne usprawnianie umysłu na wielu zróżnicowanych funkcjonalnie płaszczyznach.

Ograniczona pojemność

Szczególnym „kandydatem” do takich ćwiczeń jest pamięć robocza. Wykorzystujemy ją nieustannie. Możemy to sprawdzić, wykonując działanie: (2 + 3) x (4 + 5). Najpierw należy zsumować cyfry w nawiasach, następnie pomnożyć otrzymane wyniki. Zadanie jest łatwe i za jego wykonanie w całości odpowiada pamięć robocza: na chwilę „przechowuje” wynik z pierwszego nawiasu, żebyśmy mogli obliczyć sumę z drugiego, a następnie pomnożyć uzyskane liczby.

Jednoczesne zapisywanie i przetwarzanie informacji jest jednym z głównych zadań pamięci roboczej. W ten sposób aktualizowane są nowe, napływające do nas treści. Gdy wykonywaliśmy podane wyżej zadanie matematyczne, nasza pamięć robocza zajęta była obliczeniami. Tymczasem inne, niepożądane bodźce, które mogłyby przeszkodzić lub utrudnić przebieg głównej operacji – np. rozmawiający obok ludzie lub włączony telewizor – zostały przez nią zignorowane.

Pamięć robocza jest zaangażowana w różnorodne zadania i pozostaje w ciągłym użyciu. Jej pojemność jest jednak ograniczona – do około 4–7 elementów. I tu właśnie naukowcy przychodzą nam z pomocą – proponują rozwiązanie, które miałoby nam pomóc poprawić sprawność pamięci i zwiększyć jej pojemność.

Niektórzy badacze uważają, że ilość „miejsca...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI