Transdiagnostyczna terapia poznawczo-behawioralna zaburzeń emocjonalnych. Poradnik – przeczytaj fragment książki!

Otwarty dostęp

Osoby zmagające się z zaburzeniami emocjonalnymi odczuwają silne, niechciane, przytłaczające emocje, które uniemożliwiają im osiąganie ważnych celów życiowych i obniżają komfort życia. Negatywnie odbierają własne przeżycia, doświadczają dyskomfortu wywołanego przez powiązane z nimi doznania fizyczne, są dla siebie bardzo surowe. Intensywnie odczuwają lęk, smutek, złość czy poczucie winy. W celu uniknięcia trudnych przeżyć podejmują działania, które chwilowo poprawiają samopoczucie, lecz na dłuższą metę prowadzą do nasilenia przykrych odczuć. Często cierpią też na zaburzenia współistniejące.

POLECAMY

Program terapeutyczny opisany w niniejszej książce jest przeznaczony dla osób dotkniętych zaburzeniami emocjonalnymi, takimi jak zaburzenie paniczne, fobia społeczna, zaburzenie lękowe uogólnione, zaburzenie stresowe pourazowe, zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne oraz depresja. Pomaga lepiej zrozumieć odczuwane emocje i rozpoznać działania podejmowane w reakcji na nie. Zmierza do zmiany nawyków związanych z regulacją emocji, aby zmniejszyć intensywność i częstotliwość narzucających się, przytłaczających doświadczeń emocjonalnych. Uczy, że emocje – nawet te trudne i niewygodne – pełnią ważną funkcję, dlatego tak istotna jest ich akceptacja, pozwalająca zapanować nad odruchową reakcją, aby reagować skuteczniej.

Cele programu terapeutycznego obejmują:

 • lepsze zrozumienie własnych przeżyć emocjonalnych,
 • dopuszczanie do siebie emocji oraz ich akceptowanie,
 • podważanie myśli automatycznych i rozwijanie elastyczności poznawczej,
 • wyeliminowanie emocjonalnego reagowania,
 • oswojenie się z doznaniami fizycznymi wpływającymi na sposób przeżywania emocji,
 • zwalczenie negatywnych, unikowych reakcji,
 • reagowanie na emocje w konstruktywny sposób.
   


Przeczytaj fragment książki.

Niniejszy poradnik to doskonałe narzędzie dla wszystkich osób zmagających się z depresją i lękiem. Zawiera przystępnie opisaną teorię, ćwiczenia pomagające uporać się ze spadkami nastroju i odczuwanym napięciem, a także zestaw najbardziej aktualnych informacji na temat funkcjonowania człowieka. Czerpie z tradycji terapii o udowodnionej naukowo skuteczności, a jego autorzy należą do najbardziej uznanych badaczy współczesnej psychoterapii.

Agnieszka Wroczyńska
certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna, superwizorka PTTPB

Podręcznik terapeuty i towarzyszący mu niniejszy poradnik to klarowna i łatwa do przyswojenia wykładnia tego, jak krok po kroku prowadzić opartą na dowodach terapię poznawczo-behawioralną niezależnie od rodzaju zaburzeń emocjonalnych. Prezentowane transdiagnostyczne podejście integrujące różne nowe zjawiska, takie jak uważność, uwiarygadniają zarówno badania naukowe potwierdzające jego skuteczność, jak i osoba głównego autora – wybitnego klinicysty i naukowca, który przez ostatnich kilka dekad wywierał znaczący wpływ na rozwój psychoterapii i psychologii klinicznej, szczególnie w obszarze zaburzeń lękowych. Książka zdecydowanie warta lektury, a opisany protokół – zastosowania w praktyce.

dr hab. n. med. Paweł Holas
psychiatra, psychoterapeuta i superwizor PTTPB,
Wydział Psychologii UW

O autorze:

Dr David H. Barlow – prof. em. psychologii i psychiatrii, założyciel Center for Anxiety and Related Disorders na Boston University. Jest redaktorem serii podręczników terapeuty i poradników pacjenta Treatments That Work, a także podręcznika The Oxford handbook of clinical psychology. Doktor Barlow opublikował przeszło 600 artykułów i rozdziałów w książkach, a także ponad 80 książek i podręczników klinicznych, głównie poświęconych charakterystyce i terapii zaburzeń emocjonalnych oraz metodologii badań klinicznych.

Wydawca: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
Data premiery: 2020
Format: 165x235 mm
Link do zakupu książki https://bit.ly/3fYfr7h

Przypisy

  POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI