Tekturynki – rozwój przez zabawę!!

Otwarty dostęp

Życie obecnie jest intensywne nie tylko dla dorosłych, ale również dla dzieci. Świat przepełniony jest bodźcami – nadmiar dźwięków, świateł, intensywnych doznań i wysokich technologii przestymulowuje niedojrzałe jeszcze układy nerwowe. Dzieciom potrzeba więc wyciszenia, by mogły się prawidłowo rozwijać. Dobrym rozwiązaniem są Tekturynki. Pozornie nieskomplikowane puzzle przestrzenne otwierają drzwi do rozwoju i kreatywnego tworzenia zabaw. Wydawnictwo stworzyło bezpieczną, stuprocentowo ekologiczną, przestrzenną układankę dla dzieci od 3. roku życia. Zadbano nawet o podwójną funkcję pudełka, które jest również kolorowanką.

Dostępne są trzy rodzaje Tekturynek: Owady i pająk, Pojazdy i Dinozaury. Dzięki temu każde dziecko znajdzie wśród nich coś dla siebie. Zabawa zaczyna się już podczas składania! Analizowanie instrukcji, szukanie odpowiedniej części do złożenia i pomoc dorosłemu podczas składania uczą koncentracji i logicznego myślenia. Po złożeniu możemy skorzystać z zabaw wymienionych w instrukcji, które pozwalają na rozwój m.in.: kreatywności, pamięci wzrokowej, orientacji w przestrzeni, zabawy symbolicznej, koordynacji słuchowo-ruchowej, uwagi słuchowej i oczywiście ciekawości poznawczej.

Ciekawy świat przyrody stanie się dzieciom bliższy dzięki Owadom i pająkowi. Można przyjrzeć się tym zwierzętom, opowiedzieć, co je różni albo namalować dla nich łąkę pełną kwiatów. Za to z muchą można wesoło latać lub zastygać nieruchomo jako przestraszony owad, słysząc klaśnięcie rąk dorosłego. Dopiero na hasło „mucha” wraca możliwość swobodnego fruwania po pokoju. Ćwiczenia koordynacji słuchowo-ruchowej i uwagi słuchowej są przecież niezmiernie istotne w prawidłowym rozwoju mowy.
 


Chłopcy uwielbiają dinozaury, chętnie poznają ich nazwy i zwyczaje. Poszukiwanie zagubionych dinozaurów na podstawie wskazówek rodzica będzie więc na pewno wspaniałą przygodą i ćwiczeniem koncentracji oraz orientacji w przestrzeni. Dinozaura może również schować dziecko i naprowadzać na kryjówkę. Ciekawe, kto go szybciej znajdzie?

Autobus, statek, samolot, monster truck i traktor – chociaż wszystkie są pojazdami, to poruszają się w zupełnie różny sposób. To dobra okazja do zabaw dźwiękami, znajdowania różnic i podobieństw, opowieści o podróżach, a nawet do tworzenia własnych marek.

Każdy z naszych bohaterów może dostać nowe, stworzone przez dziecko imię. Może też opowiedzieć nam historię pełną przygód. Może również wędrować po pokoju i uczyć orientacji w przestrzeni albo ćwiczyć pamięć wzrokową, jeżeli dziecko zasłoni oczy, a dorosły zabierze jedną z Tekturynek i zapyta, którą… Najwięcej jednak możliwości zabaw wymyślą same dzieci, bo Tekturynki rozwijają kreatywność i odpędzają nudę!

Anna Karowicz
Neurologopeda, pedagog

20% rabatu w sklep.muduko.com na hasło MUDUKOHELLO2022

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI