Szefowie jak wrogowie

Praca i pieniądze Praktycznie

Szef perfekcjonista, dyktator, zalękniony, kameleon, narcyz – trafić na takich przełożonych ma szansę każdy, a współpraca z nimi bywa koszmarem. Jak ułożyć relacje z trudnym szefem?

Henry Ford słynął nie tylko z fascynacji techniką i rewolucyjnego podejścia do systemu produkcji aut, ale i z nieufności wobec swoich podwładnych. Kontrolował ich nieustannie i na każdym kroku – zatrudniał pracowników socjalnych, których zadaniem było nie tylko baczne obserwowanie ludzi z fabryk Forda, ale i dbanie o to, by nie nawiązywali ze sobą bliższych relacji.

POLECAMY

Kontrolującym szefem był również Walt Disney. Był jednym z najbardziej docenianych menedżerów, ale też surowym i pamiętliwym przełożonym. Gdy ktoś mu podpadł, robił wszystko, by go zwolnić lub by pracownik sam odszedł. Podobnie jak Ford przywiązywał dużą wagę do kontrolowania podwładnych. Wprowadził karty zegarowe dla pracowników i od czasu pracy odliczał im wyjście do toalety czy przerwę na zjedzenie kanapki. Był czarującym wizjonerem, ale i despotą, który zachowywał się tak, jakby był Bogiem.

Również do niego pasowałby dowcip o słynnym miliarderze i twórcy koncernu Oracle, Larrym Ellisonie. W Dolinie Krzemowej od lat krąży kąśliwa zagadka: „Jaka jest różnica między Bogiem a Larrym Ellisonem? Otóż Bóg nie myśli, że jest Larrym Ellisonem”. Ellison, tak jak Disney czy Ford, znany był z kierowania firmą twardą ręką. I z pokazywania pracownikom, że jest... wszystkowiedzący.

Szefowie... Bywają jak bogowie. I wrogowie. Każda firma to inny portret szefa – tym wyrazistszy, im trudniejsze są relacje z nim. Dla jednych pracowników są one wyzwaniem, dla innych – prawdziwym koszmarem.

Perfekcjonista

Szef wchodzi do gabinetu nie tylko jako menedżer zarządzający całą organizacją, ale też jako człowiek, konkretna osoba z całym systemem swoich przekonań, wartości, zachowań, postaw, osobowości. Nie można tego wszystkiego „wyłączyć” na czas realizacji roli szefa. To, co dany człowiek próbuje ukryć najgłębiej, wypływa w najmniej oczekiwanym momencie.
Jednym z najtrudniejszych typów, z którymi muszą mierzyć się firmy, jest szef perfekcjonista. Perfekcjonizm to styl funkcjonowania niebezpieczny nie tylko dla zespołu, którym kieruje szef dążący do doskonałości w każdej dziedzinie życia, ale i dla niego samego. Perfekcjonista z jednej strony przykłada dużą wagę do detali, które składają się na ocenę istoty danej kwestii, z drugiej zaś strony może wykazywać się wewnętrznym nieuporządkowaniem. Ma nierealistyczne oczekiwania wobec siebie praktycznie w każdym aspekcie życia – często przenosi je także na pracę i relacje z innymi ludźmi. Szef perfekcjonista stawia nierealne cele sobie i innym.

Surowo ocenia wyniki pracy, poprawia siebie i innych tak długo, aż uzna je za bezbłędne czy idealne. Zatraca się w swoich ambicjach. Perfekcjonizm nie ma nic wspólnego z dbaniem o jakość pracy, bo jego owocem jest nie tyle świetny produkt, co zniechęcenie całego zespołu i utrata energii. Szef perfekcjonista chwali rzadko – nie dlatego, że nie potrafi, ale dlatego, że boi się tego. Pochwalenie pracownika oznaczałoby, że akceptuje wykonaną przez niego pracę, a ta – w przekonaniu szefa – prawie zawsze wymaga poprawy i ulepszenia. Szef perfekcjonista nigdy nie odczuwa satys...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI