Szczęście za wcześnie

Zdrowie i choroby Praktycznie

Najnowsze badania wskazują, że najwięcej dzieci rodzi się w...połowie września. Co dziesiąte przychodzi na świat przed wyznaczonym terminem. Z jakimi problemami borykają się wcześniaki i ich rodzice?

Oczekiwanie na dziecko to zarówno radość, nadzieja, ekscytacja, jak i lęk, stres, obawa, czy wszystko na pewno przebiegnie pomyślnie. Obaw i stresu jest znacznie więcej, gdy poród rozpoczyna się niespodziewanie i na długo przed czasem.

Każdego roku rodzi się ok. 15 milionów wcześniaków, czyli dzieci, które przyszły na świat przed 37., a po 22. tygodniu ciąży, niezależnie od urodzeniowej masy ciała. Lekarze mówią też o „skrajnym wcześniactwie”, czyli noworodkach urodzonych przed 32. tygodniem ciąży.

Wiele spośród nich cierpi na długoterminowe schorzenia fizyczne i neurologiczne, a co piętnasty wcześniak (przeważnie urodzony przed 28. tygodniem ciąży) niestety umiera krótko po urodzeniu.

Dlaczego rodzą się za wcześnie? Przyczyny są często następstwem kombinacji kilkudziesięciu czynników społecznych i medycznych. Najważniejsze z nich to: wiek matki (poniżej 16. lub powyżej 35. roku) i przemęczenie (praca ponad 40 godzin tygodniowo, w warunkach szkodliwych dla zdrowia, ciężka praca fizyczna w trakcie ciąży), krótki odstęp od poprzedniej ciąży, niedożywienie ciężarnej, stosowanie używek w trakcie ciąży, brak wsparcia ze strony rodziny. Ryzyko przedwczesnego porodu zwiększają również choroby matki (cukrzyca, nadciśnienie, wada serca, anemia), nieprawidłowa budowa macicy i nieprawidłowe umiejscowienie łożyska, wstępujące zakażenie dróg rodnych, a także przewlekłe podawanie leków sterydowych w trakcie ciąży. Z możliwością urodzenia wcześniaków mogą liczyć się również matki bliźniąt i wieloraczków, a także kobiety, których poprzednia ciąża również zakończyła się porodem przed terminem.

Niepokojące symptomy


Przedwczesny poród może przydarzyć się każdej ciężarnej, nawet jeśli czuje się doskonale, robi wszystko jak należy i dba o siebie. Czy można zmniejszyć jego ryzyko? Przede wszystkim należy zgłosić się do lekarza lub położnej już w pierwszym trymestrze ciąży, zadbać o czas na odpoczynek, rzucić palenie lub chociaż zmniejszyć liczbę wypalanych papierosów, informować lekarza o wszelkich niepokojących symptomach. O przedwczesnym porodzie mogą świadczyć następujące objawy: skurcze, ból brzucha, który nie mija, krwawienie lub wyciek płynu z dróg rodnych, ból krzyża i pleców, uczucie, że dziecko uciska na dół brzucha, skurcze, które zmieniają swoją siłę lub częstotliwość, zwiększenie ilości wydzieliny pochwy, dreszcze, gorączka, zawroty głowy, niewyraźne widzenie, nagły obrzęk stóp, dłoni i twarzy, zmiana w ruchach dziecka. Jeśli wystąpi którykolwiek z wymienionych objawów, trzeba jak najszybciej zgłosić się do lekarza lub położnej. Podczas oczekiwania na pomoc pozycją bezpieczną dla matki i dziecka jest ułożenie na lewym boku.

Co czeka ją w szpitalu, jeśli lekarz pogotowia zadecyduje o konieczności przetransportowania ciężarnej? Lekar...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI