Sukces nie do zniesienia

Rodzina i związki Praktycznie

Co dzieje się w parze, gdy jedno osiąga sukces, a drugie niekoniecznie? O czym warto pamiętać, by sukces jednego partnera nie zniszczył relacji pary?
 

Anna Srebrna, psycholog, psychoterapeutka i coach:

POLECAMY

Sukces jest pojęciem względnym. Może być różnie rozgrywany przez partnerów, jeśli w ich relacji dzieje się coś niedobrego. Dla wielu osób wyznacznikiem sukcesu jest status finansowy, zarabianie pieniędzy, zatem jeśli właśnie w ten sposób rozumie go para, a jedno z partnerów dorobiło się mocnej pozycji zawodowej i finansowej, zaś drugie zajmuje się domem i wychowywaniem dzieci, to może dochodzić do pewnych zgrzytów, dysonansów. Pieniądze dają jakiś rodzaj władzy, więc mogą być używane do rozgrywania różnych kwestii przez partnerów, których więź jest w kryzysie.

Sukcesem wcale nie musi być kariera w dobrze prosperującej firmie i duże kwoty na koncie. Poczucie sukcesu może mieć partner, który realizuje swoją pasję, na przykład ma pracownię rzemiosła i robi coś, co daje mu ogromną satysfakcję. W dobrym związku partnerzy doceniają to, co robi każde z nich. Chcą grać do wspólnej bramki. Funkcjonują według schematu „my”, a nie „ja” i „ty” – „my mamy taką pulę pieniędzy miesięcznie”, „my zdecydowaliśmy, że ty robisz to, a ja to”, „to jest nasza wspólna sprawa”. Czasem i jedno, i drugie z czegoś rezygnuje na rzecz „my” – bo gdyby oboje postanowili oddać się pasjom, z których nie ma chleba, to może mieliby problem z utrzymaniem rodziny, spłatą kredytu. W dobrym związku ludzie wspierają się wzajemnie w swoich wyborach, z szacunkiem dbają o to, co dla drugiej strony ważne, ale też nie zapominają o sobie. Każda rzecz jest więc jakimś kompromisem, efektem rozmowy, wyborami z jakimiś za i przeciw.

Tu ważne jest, by partnerzy wzajemnie wspierali się w momentach krytycznych, bo żaden sukces nie trwa wiecznie. Dobrze, jeśli w związku jest dużo przestrzeni na rozmawianie o tym, co może być naszym następnym krokiem, co zrobimy, jak możemy się nawzajem wesprzeć. Czasem też to wspólne myślenie, co jest sukcesem, a co nie, zmienia się na różnych etapach w życiu pary i każdego z partnerów. Czasem jedno łapie wiatr w żagle, czasem drugie. Istotne jest to, czy razem patrz...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI