Rodzaje soczewek kontaktowych
Soczewki kontaktowe można podzielić na kilka rodzajów, które są determinowane terminem ich przydatności, są to głównie soczewki jednodniowe i miesięczne oraz soczewki całodobowe, dwutygodniowe i kwartalne. Soczewki wybiera się także według kryterium budowy oka, dostępne są m.in. soczewki sferyczne (podstawowe soczewki korygujące), toryczne (odpowiednie dla osób z astygmatyzmem), progresywne (odpowiednie dla osób z zaburzeniami akomodacji) i kolorowe (zmieniające lub podkreślające kolor tęczówki). Warto pamiętać, że w wyboru pierwszych soczewek kontaktowych powinno się dokonać ze specjalistą, okulistą lub optometrystą, który zbada parametry oka, określi wadę wzroku i wyjaśni podstawowe zasady użytkowania soczewek.
POLECAMY
Soczewki jednodniowe – dla kogo?
Soczewki jednodniowe sprawdzą się dla osób, które potrzebują okazjonalnie pozbyć się okularów lub chcą eksperymentować ze stylizacją i użyć soczewek kolorowych. Soczewki jednodniowe (https://www.bezokularow.pl/soczewki-jednodniowe) są jednorazowe i do ich użytkowania nie potrzebne są dodatkowe akcesoria, takie jak płyn do soczewek czy pojemniczek do przechowywania – są gotowe do założenia po otwarciu opakowania. Jedyne, o czym trzeba pamiętać przy soczewkach jednodniowych to bardzo krótki termin ich przydatności, jak nazwa wskazuje – nie dłuższy niż jeden dzień. Produkt ten jest wykonany z takiego samego tworzywa, jak soczewki miesięczne, jednak dużo cieńszego i nietrwałego, nienadającego się do ponownego użycia. "Widzimy, że soczewki jednodniowe z roku na rok zyskują coraz większą popularność. Cenią je sobie między innymi osoby uprawiające sport i prowadzące aktywny tryb życia" wyjaśnia Monika Kyciak, optometrysta z Bezokularow.pl S.A. Ten rodzaj soczewek doceniają przede wszystkim pływacy, piłkarze czy narciarze, głównie ze względu na wygodę i bezproblemowe użytkowanie. Jedną z zalet soczewek jednodniowych jest także „uczucie świeżości” i mniejsze ryzyko infekcji oka. To dobra opcja dla osób o bardzo wrażliwych oczach oraz dla alergików podatnych na okresowe wzmożone łzawienie. Wadą soczewek jednodniowych jest ich cena – zestawiając z parą soczewek miesięcznych jednorazowy produkt wychodzi drożej. Jeśli nie występują medyczne przeciwwskazania do korzystania z soczewek miesięcznych lub tych z dłuższym terminem przydatności, warto zakupić kilka par soczewek jednorazowych np. na wyjście na basen, by zminimalizować ilość zużytych opakowań.
Soczewki miesięczne – dla kogo?
Natomiast soczewki kontaktowe miesięczne to znakomita alternatywa dla okularów na co dzień. Świetnie sprawdzają się też w podróży lub podczas uprawiania lżejszych sportów, bez kontaktu z wodą, np. jogi czy ćwiczeń fitness. Soczewki miesięczne występują w wersji dziennej (zakłada się je rano i ściąga przed snem) i całodobowej (można w nich spać), a oko bardzo szybko się do nich przyzwyczaja i stają się nieodczuwalne. Użytkowanie soczewek miesięcznych jest bardziej skomplikowane i wymaga dodatkowych akcesoriów, czyli płynu do soczewek i pojemniczka do przechowywania, a osoby o oczach skłonnych do przesuszania powinny też zaopatrzyć się w krople nawilżające. By zachować soczewki w dobrym stanie przez 30 dni należy o nie dbać – po ściągnięciu delikatnie czyścić opuszkiem palca oraz przechowywać każdorazowo w świeżym płynie do soczewek. Pojemnik do soczewek warto wymieniać równolegle z nową parą soczewek, warto też zanotować datę otwarcia płynu do soczewek i użytkować go zgodnie z wytycznymi na opakowaniu (najczęściej 3 do 6 miesięcy po otwarciu). Dzięki dbaniu o higienę i kondycję soczewek ryzyko infekcji jest minimalne, a użytkownik może cieszyć się znakomitą ostrość wzorku na co dzień. Zaletą soczewek miesięcznych jest także ich niższa cena w porównaniu do soczewek jednodniowych.