Soczewki jednodniowe czy miesięczne?

Otwarty dostęp Materiały PR

Soczewki kontaktowe zdobywają coraz większą popularność, nie tylko ze względu na wygodę i poprawę ostrości widzenia, ale też z powodów kosmetycznych – pozbycie się okularów to dla wielu osób okazja do eksperymentowania z nowymi makijażami i fryzurą. Po soczewki kontaktowe chętnie sięgają też osoby uprawiające sport. Na rynku dostępnych jest wiele typów i rodzajów soczewek, co na początku drogi bez okularów bywa przytłaczające. Jakie soczewki wybrać?

Rodzaje soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe można podzielić na kilka rodzajów, które są determinowane terminem ich przydatności, są to głównie soczewki jednodniowe i miesięczne oraz soczewki całodobowe, dwutygodniowe i kwartalne. Soczewki wybiera się także według kryterium budowy oka, dostępne są m.in. soczewki sferyczne (podstawowe soczewki korygujące), toryczne (odpowiednie dla osób z astygmatyzmem), progresywne (odpowiednie dla osób z zaburzeniami akomodacji) i kolorowe (zmieniające lub podkreślające kolor tęczówki). Warto pamiętać, że w wyboru pierwszych soczewek kontaktowych powinno się dokonać ze specjalistą, okulistą lub optometrystą, który zbada parametry oka, określi wadę wzroku i wyjaśni podstawowe zasady użytkowania soczewek.

POLECAMY

Soczewki jednodniowe – dla kogo?

Soczewki jednodniowe sprawdzą się dla osób, które potrzebują okazjonalnie pozbyć się okularów lub chcą eksperymentować ze stylizacją i użyć soczewek kolorowych. Soczewki jednodniowe (https://www.bezokularow.pl/soczewki-jednodniowe) są jednorazowe i do ich użytkowania nie potrzebne są dodatkowe akcesoria, takie jak płyn do soczewek czy pojemniczek do przechowywania – są gotowe do założenia po otwarciu opakowania. Jedyne, o czym trzeba pamiętać przy soczewkach jednodniowych to bardzo krótki termin ich przydatności, jak nazwa wskazuje – nie dłuższy niż jeden dzień. Produkt ten jest wykonany z takiego samego tworzywa, jak soczewki miesięczne, jednak dużo cieńszego i nietrwałego, nienadającego się do ponownego użycia. "Widzimy, że soczewki jednodniowe z roku na rok zyskują coraz większą popularność. Cenią je sobie między innymi osoby uprawiające sport i prowadzące aktywny tryb życia" wyjaśnia Monika Kyciak, optometrysta z Bezokularow.pl S.A.  Ten rodzaj soczewek doceniają przede wszystkim pływacy, piłkarze czy narciarze, głównie ze względu na wygodę i bezproblemowe użytkowanie. Jedną z zalet soczewek jednodniowych jest także „uczucie świeżości” i mniejsze ryzyko infekcji oka. To dobra opcja dla osób o bardzo wrażliwych oczach oraz dla alergików podatnych na okresowe wzmożone łzawienie. Wadą soczewek jednodniowych jest ich cena – zestawiając z parą soczewek miesięcznych jednorazowy produkt wychodzi drożej. Jeśli nie występują medyczne przeciwwskazania do korzystania z soczewek miesięcznych lub tych z dłuższym terminem przydatności, warto zakupić kilka par soczewek jednorazowych np. na wyjście na basen, by zminimalizować ilość zużytych opakowań.

Soczewki miesięczne – dla kogo?
 


Natomiast soczewki kontaktowe miesięczne to znakomita alternatywa dla okularów na co dzień. Świetnie sprawdzają się też w podróży lub podczas uprawiania lżejszych sportów, bez kontaktu z wodą, np. jogi czy ćwiczeń fitness. Soczewki miesięczne występują w wersji dziennej (zakłada się je rano i ściąga przed snem) i całodobowej (można w nich spać), a oko bardzo szybko się do nich przyzwyczaja i stają się nieodczuwalne. Użytkowanie soczewek miesięcznych jest bardziej skomplikowane i wymaga dodatkowych akcesoriów, czyli płynu do soczewek i pojemniczka do przechowywania, a osoby o oczach skłonnych do przesuszania powinny też zaopatrzyć się w krople nawilżające. By zachować soczewki w dobrym stanie przez 30 dni należy o nie dbać – po ściągnięciu delikatnie czyścić opuszkiem palca oraz przechowywać każdorazowo w świeżym płynie do soczewek. Pojemnik do soczewek warto wymieniać równolegle z nową parą soczewek, warto też zanotować datę otwarcia płynu do soczewek i użytkować go zgodnie z wytycznymi na opakowaniu (najczęściej 3 do 6 miesięcy po otwarciu). Dzięki dbaniu o higienę i kondycję soczewek ryzyko infekcji jest minimalne, a użytkownik może cieszyć się znakomitą ostrość wzorku na co dzień. Zaletą soczewek miesięcznych jest także ich niższa cena w porównaniu do soczewek jednodniowych.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI