Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ja i mój rozwój , Wstęp

2 grudnia 2015

Sobą - z tobą

0 448

Tak mi z sobą nie do twarzy - / tak powinnam siebie kryć - / ale kiedy na mnie patrzysz / już nie umiem inną być. Dla ciebie jestem sobą... pisał w imieniu kobiet, ale też i mężczyzn Jeremi Przybora.

Kiedy na mnie patrzysz… Przeglądamy się w oczach innych ludzi. Zaglądamy tam z ciekawością, czasem z obawą. Wciąż z nadzieją, że czegoś się o sobie dowiemy, że ktoś przyjmie nas takimi, jacy jesteśmy, może nawet zachwyci się nami, rozproszy naszą niepewność co do „ja”. Ponad sto lat temu socjolog Charles Cooley
ukuł termin „ja odzwierciedlone” – na podkreślenie, że świadomość tego, że jesteśmy, jacy jesteśmy i kim jesteśmy rodzi się w relacjach z ludźmi. A szczególnie w relacji z najbliższą osobą. Jak pisał William James, filozof i psycholog: „Najbardziej szczególnym »ja« społecznym człowieka jest obraz, jaki może on mieć w umyśle kogoś, w kim jest zakochany. (...) W swojej własnej świadomości nie istnieje on, dopóki nie jest uznawane to jego szczególne »ja« społeczne, a gdy zostaje ono uznane, jego szczęście przekracza wszelkie granice”.
Dla ciebie jestem sobą… Gdy coraz więcej wśród ludzi pozorów i gier, nie opuszcza nas tęsknota, by w relacji choćby z jedną osobą niczego nie udawać, zmyć makijaż, ujawnić prawdziwą twarz. Trzeba na to odwagi, bo im ktoś bliższy, tym cena otwarcia wyższa, przeraża możliwość bycia odrzuconym. Jeśli jednak – jak pisała Jolanda Jacobi, uczennica Gustava Junga – mamy choćby jedną taką osobę, przy której możemy być sobą, wszystkie inne maski nam niestraszne, nie wrosną nam w twarz.
Gdy tak mi z sobą nie do twarzy... jak odrzucić maski? Bywa że udajemy naturalność, odgrywamy pozór braku maski. Bywa że z góry wiemy, co ujrzymy w oczach partnera. Często widzimy w nich to, czego oczekujemy, czasem prowokujemy go, by potwierdził nasze obawy. Jak w rozmowie starych kochanków, którą przytacza Bogdan Wojciszke w Psychologii miłości:

Ona: Kochasz mnie?
...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy