Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ja i mój rozwój , Praktycznie

22 lutego 2016

Smutne mamy

0 569

Depresja poporodowa jest prawdopodobnie najmniej poznanym spośród zaburzeń emocjonalnych pojawiających się u kobiet po urodzeniu dziecka. Wiadomo, że dotyka ona co szóstą matkę.

Zdarza się, że kobieta, która została matką, zaczyna cierpieć na depresję. Choroba ta miewa różnorodny przebieg, od łagodnego po gwałtowny i głęboki. Jej symptomy mogą pojawić się nawet rok po porodzie. Ogólnym (a przez to prowadzącym do zbytnich uproszczeń) terminem „depresja” zwykło się określać trzy różne formy postnatalnych zaburzeń: smutek – tzw. baby blues, depresję poporodową i – na szczęście rzadko występującą – ciężką psychozę postnatalną. Wiadomo, że kobieta cierpiąca na depresję poporodową mogła, ale nie musiała, przechodzić wcześniej fazę baby blues, a baby blues nie zawsze rozwija się w depresję. Wiadomo też, że czas trwania niezdiagnozowanej i nieleczonej depresji wydłuża się, zaś jej objawy niebezpiecznie się zaostrzają.

Poporodowy smutek czy depresja

Baby blues zwykle pojawia się w ciągu dwóch do czterech dni po porodzie i ma związek z wahaniami poziomu hormonów w organizmie kobiety. Zaburzenie to jest zjawiskiem na tyle powszechnym, że obecnie zwykło się je traktować jak coś normalnego. Kobieta może czuć się rozchwiana emocjonalnie, być przeczulona i wybuchać płaczem z nieistotnych (dla otoczenia) powodów. Takim zachowaniom towarzyszą na ogół problemy ze snem, utrata apetytu, nasilający się niepokój, przygnębienie i poczucie winy. Młode mamy często obawiają się, że nie poradzą sobie w nowej roli albo że zrobią krzywdę niemowlęciu. Wyrozumiałość ze strony najbliższych i pomoc w domowych obowiązkach pozwalają kobiecie szybko odzyskać wewnętrzny spokój i poczucie bezpieczeństwa. Zazwyczaj po około sześciu tygodniach wszystko wraca do normy i niepokojące symptomy ustępują.

Gdy stan emocjonalnego rozchwiania trwa czy pogłębia się, przypuszczać należy, że mamy do czynienia z depresją poporodową. Zazwyczaj pojawia się ona między czwartym a szóstym miesiącem po porodzie. Jej symptomy mogą stopniowo narastać lub wystąpić nagle, i to w najostrzejszej formie, bez jakichkolwiek stanów przejściowych. W tym czasie młodą mamą zwykle nie interesują się już pielęgniarki środowiskowe czy personel położniczy, co utrudnia szybką diagnozę i interwencję. Jedynym ratunkiem dla niej stają się wówczas troska, uwaga i dyskretna obserwacja ze strony najbliższego otoczenia (męża, matki, przyjaciółek). Pamiętać przy tym trzeba, że depresja dotyka także kobiety, które rodziły nie po raz pierwszy.

Prawdopodobne przyczyny

Obecna wiedza medyczna i psychiatryczna nie pozwala jednoznacznie określić przyczyn pojawiania się depresji poporodowej. Nie wiadomo też dokładnie, dlaczego niektóre kobiety są na nią bardziej narażone. Jednak dzięki badaniom udało się wyodrębnić kilka możliwych przyczyn depresji poporodowej. Mogą one występować (z różną siłą) pojedynczo lub nakładać się na siebie.

POLECAMY

Dziecko jest dla młodej mamy źródłem szczęścia i radości. Równocześnie jednak może ona odczuwać niepewność dotyczącą nowej roli – roli, do której nie sposób się przecież przygotować i która wiąże się z odpowiedzialnością za nowe życie. Bycie – a raczej stawanie się – matką oznacza, że przez cały czas otacza się swoje nowo narodzone dziecko miłością, czułością i uwagą. Więź, która powstała podczas ciąży, zdaje się rosnąć z każdym dniem. Potrzeby dziecka stają się najważniejsze. Matka nie może, a często nie chce ani na chwilę zostawić swojego maleństwa samego. Dlatego z czasem może poczuć się ograniczana. Wychodzenie z małym dzieckiem na dłuższy czas, na przykład na zakupy czy spotkania, jest kłopotliwe. Dodatkowym problemem staje się pogoda i uzasadniona troska o zdrowie malucha. Niektóre mamy zaczynają więc czuć się samotne. Nieobecność pracującego męża i brak wsparcia ze strony najbliższej rodziny sprawiają, że kobieta czuje się również wyczerpana fizycznie. Trudno wtedy o optymizm, spokój i siłę tak potrzebną do radzenia sobie z codziennymi obowiązkami.

Z obserwacji terapeutów wynika, że młoda mama jest zdecydowanie bardziej narażona na depresję poporodową, jeśli kiedyś spotkało ją coś traumatycznego czy stresującego, na przykład śmierć lub ciężka choroba bliskiej osoby, zmiana lub utrata pracy (także przez partnera). Badania dowodzą również, że bardziej podatne na spadek samooceny i tym samym na związaną z nim często depresję są kobiety, które niedawno rozstały się z ojcem dziecka, które nie mają nikogo, komu mogłyby zaufać i wyżalić się, oraz te, które mają co najmniej troje dzieci poniżej czternastego roku życia.

Zdaniem niektórych lekarzy depresja poporodowa może być wynikiem braku po urodzeniu dziecka pewnych hormonów, zwłaszcza progesteronu. Uważają oni, że uzupełniając i wyrównując jego poziom, daje się kobiecie szansę na powrót do zdrowia. Jednak takie stosowanie progesteronu budzi wiele kontrowersji, poza tym nie jest on szeroko dostępny. Ponadto objawy depresji poporodowej obserwowano również u ojców nowo narodzonych dzieci i u matek adopcyjnych, co sugeruje, że hormony nie mają decydującego znaczenia.

Przyczyną depresji poporodowej może też być zmiana relacji z otoczeniem. Przyjście na świat dziecka, choćby najbardziej upragnionego, wprowadza duże zmiany...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy