Smutek

Wstęp

Smutek pomaga myśleć, czyni nas uważnymi, sprawia, że potrafimy wnikliwie popatrzeć na świat. Czyniąc nas uważnymi widzami, odbiera umiejętności aktorskie.

Przeczytałem właśnie wspaniałą książkę Nicoli Keegan Pływanie. Chciałbym czytać takie książki znacznie częściej. Ta pełna jest mądrości i pięknych zdań, a piękne zdania zdarzają się – takie odnoszę wrażenie – coraz rzadziej. Jedno z takich właśnie zdań zmusiło mnie do zastanowienia. „Każdy temat jest wart tego, by mówić o nim podniesionym głosem” – pisze Keegan. Pomyślałem sobie, że może nie każdy, ale z pewnością zasługują na to dziwactwa naszych nastrojów. Więc podnoszę głos.

Sekwencja zdarzeń wydaje się banalna. Jest ci dobrze. Jest dobrze już od dawna i nic nie wskazuje na to, aby miało się to nagle zmienić. I wtedy niespodziewanie przychodzi coś, co zakrywa ci oczy. Chandra. Najwyraźniej od dawna skradała się za tobą i chcesz czy nie chcesz (raczej, jak myślę, nie chcesz) zaczyna tobą rządzić. Stan to niedający się zdefiniować, ale dobrze znany i dość dobrze rozpoznawalny. W każdym razie u siebie, bo niekoniecznie u innych. Najczęś...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI