Dołącz do czytelników
Brak wyników

Wstęp

4 listopada 2015

Ruchome zdrowie

0 374

Pogłębianie istniejących kontaktów z ludźmi, nawiązywanie nowych, odkrywanie w sobie umiejętności, a przede wszystkim wzmacnianie własnego zdrowia – to tylko niektóre korzyści z aktywnego wypoczynku.

Przekonani jesteśmy o negatywnym wpływie współczesnej cywilizacji na ludzką psychikę. Jego źródeł upatrujemy przede wszystkim w środowisku technicznym i środowisku społecznym. Formą ochrony przed ich negatywnym działaniem może być rekreacyjna aktywność sportowa. Bez trudu dostrzegamy jej pozytywny wpływ na jakość naszego życia, widzimy, że przyczynia się do zrelaksowania, wzbudzenia pozytywnych stanów emocjonalnych, lepszego samopoczucia, do zbudowania satysfakcjonujących relacji z ludźmi. Przeanalizujmy kilka tez ukazujących rozmaite walory rekreacyjnej aktywności sportowej.
Teza pierwsza: rekreacyjna aktywność sportowa nierozerwalnie wiąże się z ruchem, bardzo często na świeżym powietrzu, w kontakcie z naturą.
Wysiłek fizyczny pociągający za sobą wydatkowanie energii, zmęczenie i procesy regeneracyjne nie tylko korzystnie wpływa na proces regeneracji żywej substancji, ale także w wyraźny sposób poprawia samopoczucie człowieka. Ograniczenie aktywności fizycznej zmniejsza odporność organizmu, także na przeciążenia układu nerwowego. Powodują je różne czynniki cywilizacyjne, a ich skutkiem są nerwice i różnorodne zaburzenia psychosomatyczne. Ludzie od dawna wiedzieli o dobroczynnym oddziaływaniu ruchu na organizm. Już w II wieku p.n.e. Asklepiades propagował chodzenie i bieganie jako środek zapobiegający chorobom. W XVI wieku Joseph Duchesne stosował pływanie jako metodę terapeutyczną na wzmocnienie serca i płuc. Współcześnie ćwiczenia fizyczne traktowane są jako skuteczne narzędzie terapeutyczne w zwalczaniu nadmiernego stresu.
Jeżeli uznamy zdrowie psychiczne za pełny dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny, to wyraźne zaniedbywanie strony fizycznej może doprowadzić do naruszenia równowagi między tymi elementami. Tak więc racjonalna aktywność ruchowa może być źródłem odnowy sił psychicznych, może też łagodzić skutki przeciążenia warunkami współczesnej cywilizacji.
Teza druga: rekreacyjna aktywność sportowa sprzyja swobodnym, niezwiązanym formalnymi układami pracy, kontaktom z ludźmi o podobnych zainteresowaniach.
Jeżeli spotykamy się z kolegami, aby zagrać w siatkówkę, tenisa, pobiegać w parku, pojeździć na nartach lub popływać kajakiem, to relacje zachodzące między nami mają zasadniczo inny charakter niż na przykład w grupach pracowniczych. Nie obowiązuje hierarchia służbowa, a relacje nie mają charakteru konfliktowego. Łączą nas natomiast wspólne zainteresowania i przeżycia, co z kolei sprzyja tworzeniu się pozytywnie zabarwionych więzi emocjonalnych. Taka sytuacja sprzyja redukcji napięć, kształtuje poczucie bezpieczeństwa, pozwala nam być sobą. W społeczeństwie, w którym narasta agresywność we wzajemnych kontaktach między ludźmi, rekreacyjna grupa sportowa może stanowić swoistą oazę spokoju.
Teza trzecia: uprawianie rekreacyjnej aktywności sportowej pozwala na zmianę środowiska zarówno w aspekcie społecznym, jak i przestrzennym.
Analizując aktywność osób żyjących w dużych aglomeracjach miejskich, dostrzec można charakterystyczną powtarzalność poszczególnych sekwencji. Przemierzają te same odcinki ulic, oglądają bliźniaczo podobne osiedla mieszkaniowe, jeżdżą tymi samymi zatłoczonymi środkami lokomocji. Nakłada się na to powtarzalność sekwencji społecznych. W pracy spotykają się z tymi samymi ludźmi, obracają się w wąskim...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy