Ruchome zdrowie

Wstęp

Pogłębianie istniejących kontaktów z ludźmi, nawiązywanie nowych, odkrywanie w sobie umiejętności, a przede wszystkim wzmacnianie własnego zdrowia – to tylko niektóre korzyści z aktywnego wypoczynku.

Przekonani jesteśmy o negatywnym wpływie współczesnej cywilizacji na ludzką psychikę. Jego źródeł upatrujemy przede wszystkim w środowisku technicznym i środowisku społecznym. Formą ochrony przed ich negatywnym działaniem może być rekreacyjna aktywność sportowa. Bez trudu dostrzegamy jej pozytywny wpływ na jakość naszego życia, widzimy, że przyczynia się do zrelaksowania, wzbudzenia pozytywnych stanów emocjonalnych, lepszego samopoczucia, do zbudowania satysfakcjonujących relacji z ludźmi. Przeanalizujmy kilka tez ukazujących rozmaite walory rekreacyjnej aktywności sportowej.
Teza pierwsza: rekreacyjna aktywność sportowa nierozerwalnie wiąże się z ruchem, bardzo często na świeżym powietrzu, w kontakcie z naturą.
Wysiłek fizyczny pociągający za sobą wydatkowanie energii, zmęczenie i procesy regeneracyjne nie tylko korzystnie wpływa na proces regeneracji żywej substancji, ale także w wyraźny sposób poprawia samopoczucie człowieka. Ograniczenie aktywności fizycznej zmniejsza odporność organizmu, także na przeciążenia układu nerwowego. Powodują je różne czynniki cywilizacyjne, a ich skutkiem są nerwice i różnorodne zaburzenia psychosomatyczne. Ludzie od dawna wiedzieli o dobroczynnym oddziaływaniu ruchu na organizm. Już w II wieku p.n.e. Asklepiades propagował chodzenie i bieganie jako środek zapobiegający chorobom. W XVI wieku Joseph Duchesne stosował pływanie jako metodę terapeutyczną na wzmocnienie serca i płuc. Współcześnie ćwiczenia fizyczne traktowane są jako skuteczne narzędzie terapeutyczne w zwalczaniu nadmiernego stresu.
Jeżeli uznamy zdrowie psychiczne za pełny dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny, to wyraź...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI