Dołącz do czytelników
Brak wyników

Rodzina i związki , Praktycznie

11 lutego 2016

Romantyczni zwykle zajęci

66

Prawdziwa miłość jest możliwa od pierwszego spojrzenia. Można ją poczuć tylko raz w życiu, tylko do jednej osoby. A jeśli już się zdarzy - wszystko zwycięży. Czy tak? Jeśli w to wierzysz, prawdopodobnie masz już kogoś. Albo niedługo znajdziesz go.

On przytrzymał jej drzwi, kiedy wsiadała do windy. Ona uniosła wzrok, ich spojrzenia się spotkały. I już wiedzieli, że są sobie przeznaczeni. Potem los ich rozdzielił. Szukają się po świecie, bo żyć bez siebie nie potrafią. Przyjdzie im pokonać wiele przeciwności losu, ale zrobią wszystko, by być razem. Bo taka miłość zdarza się raz tylko.
Oto klasyczny scenariusz romantycznej komedii, która przyciąga do kin tysiące widzów. Każdy z nas mógłby opowiedzieć taką historię, czasem pisze ją swoim życiem. Wydaje się więc, że mamy podobne wyobrażenia na temat miłości. Od dzieciństwa poznajemy jej romantyczny mit. Jak wskazują Susan Sprecher i Sandra Metts z Illi[-]nois State University, wielu z nas wierzy, że:
• miłość jest możliwa od pierwszego spojrzenia;
• prawdziwa miłość pokona wszelkie przeciwności;
• w życiu można tylko raz spotkać prawdziwą miłość;
• prawdziwa miłość jest niemal idealna.

Te cztery przekonania składają się na ideologię romantyzmu i wpływają między innymi na to, jak zachowujemy się w miłosnej relacji, jak oceniamy zachowanie zarówno własne, jak i partnera oraz jak bardzo gotowi jesteśmy zaangażować się w relację i ile czerpiemy z niej radości.

Filary romantycznej miłości

Czy jednak istnieje związek między mitem miłości romantycznej a posiadaniem partnera? Sprawdziłam to w badaniu, w którym wzięło udział 269 studentów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – 141 kobiet i 128 mężczyzn. Wszyscy byli stanu wolnego, choć 122 osoby były w chwili badania z kimś związane, a 147 osób nie miało partnera.

Uczestnicy wypełnili polską wersję Skali Przekonań na temat Romantyzmu, stworzoną przez Susan Sprecher i Sandrę Metts. Pozwala ona zmierzyć siłę czterech wspomnianych wcześniej przekonań o tym, że: prawdziwa miłość wszystko zwycięży; zdarza się w życiu tylko raz, jest możliwa od pierwszego spojrzenia oraz że powinna być idealna.

Okazuje się, że osoby będące w związku są bardziej romantyczne od tych żyjących w pojedynkę. Silniej hołdują trzem spośród czterech przekonań romantycznej ideologii. Bardziej niż single wierzą, że prawdziwa miłość jest możliwa od pierwszego spojrzenia, że można ją spotkać tylko raz w życiu i doświadczyć jej w stosunku do jednej tylko osoby, a jeśli już się zdarzy – wszystko zwycięży.

Co więcej, analiza dowodzi, że na podstawie dwóch ostatnich przekonań można z pewnym prawdopodobieństwem określić, czy ktoś ma partnera życiowego, czy nie. Im bardziej ktoś wierzy, że prawdziwej miłości można doświadczyć w stosunku do jednej tylko osoby i że taka miłość wszystko zwycięży i będzie trwać wiecznie, tym większe szanse, że ma już partnera. Przeciwnie, jeśli nie wierzy w taką miłość – prawdopodobnie jest sam.

Wydaje się więc, że wiara w romantyczną miłość pomaga zainicjować i utrzymać relację miłosną. Jeśli bowiem wierzymy, że miłość jest możliwa od pierwszego wejrzenia i nie musimy kogoś znać długo, by się w nim zakochać, to prawdopodobnie otwieramy się na wiele sytuacji, w których potencjalnie możemy spotkać naszą „drugą połowę”. Podobnie, jeśli hołdujemy przekonaniu, że miłość może pokonać wszelkie przeciwności – dzielącą nas odległość, różnice kulturowe, trudności finansowe – to...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy