Rodzicielskie moce

Dziecko w szkole

Stres i obawy związane z powrotem do szkoły są naturalne i zrozumiałe. Lęku dziecka nie należy jednak ignorować. Rodzice mogą ułatwić mu powrót do szkoły, rozpoznając objawy stresu i niepokoju oraz wdrażając pewne strategie.

W ciągu ostatniego roku szkolnego dzieci doświadczyły nagłego wycofania ze szkoły, życia towarzyskiego i regularnych aktywności, w tym zabaw na świeżym powietrzu. Przeszły z „trybu zewnątrz” do „trybu wewnątrz”.

POLECAMY

Korzystają o wiele dłużej z ekranów komputera lub telefonu. Doszedł do tego strach, niepokój, frustracja, nuda i przeciążenie informacjami. Niektóre dzieci były również narażone na stres spowodowany stratami finansowymi rodziny, zwiększoną przemocą domową i utratą bliskiej osoby z powodu wirusa. Wszelkie zmiany, nowe doświadczenia, izolacja i obawy spowodowały nagromadzenie się wielu silnych emocji. 

Obawy dzieci przed powrotem do szkoły mogą dotyczyć  nieznanej przyszłości. Dotyczy to szczególnie dzieci, które od września rozpoczynają naukę, kontynuują ją na kolejnym etapie kształcenia lub w nowej klasie. Mogą odczuwać stres związany z tym, jak zostaną przyjęte przez kolegów po długiej przerwie, czy dotychczasowe znajomości przetrwały próbę czasu, czy nawiążą nowe kontakty i przyjaźnie. Dzieci mogą być również zestresowane problemami związanymi z wyglądem. W wyniku ograniczenia aktywności niektóre z nich doświadczyły zmian wagi. Inne noszą teraz okulary, mają trądzik lub niedawno weszły w okres dojrzewania. Mogą też martwić się, że nie mają odpowiednich ubrań lub wyposażenia szkolnego.

Wskazówki dla rodziców, jak rozpoznać lęk i niepokój

Chociaż lęk przed powrotem do szkoły jest powszechny, nie należy go ignorować. Dzieci mogą nie wiedzieć, jak wyrazić swoje uczucia słowami, dlatego warto szukać wskazówek w ich zachowaniu. 
Dzieci, które doświadczają lęku, mogą:

  • potrzebować więcej przytulania, zapewniania o miłości i wsparciu,
  • mieć napady niewyjaśnionego płaczu, szybciej się denerwować, wybuchać gniewem, być bardziej drażliwe,
  • skarżyć się na bóle głowy lub brzucha,
  • mieć trudności z zasypianiem,
  • mieć mniejszy lub większy apetyt, 
  • mieć problemy z koncentracją, 
  • być negatywnie nastawione do świata, mieć więcej zmartwień,
  • być apatyczne lub reaktywne.

Wiele miesięcy nauczania online wprowadziło nowe zasady nauki oraz sprawdzania wiedzy. Zamiast rozmów królowało pisanie na czacie. W związku z t...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.POLECAMY

Przypisy