Rodzicielskie moce

Dziecko w szkole

Stres i obawy związane z powrotem do szkoły są naturalne i zrozumiałe. Lęku dziecka nie należy jednak ignorować. Rodzice mogą ułatwić mu powrót do szkoły, rozpoznając objawy stresu i niepokoju oraz wdrażając pewne strategie.

W ciągu ostatniego roku szkolnego dzieci doświadczyły nagłego wycofania ze szkoły, życia towarzyskiego i regularnych aktywności, w tym zabaw na świeżym powietrzu. Przeszły z „trybu zewnątrz” do „trybu wewnątrz”.

POLECAMY

Korzystają o wiele dłużej z ekranów komputera lub telefonu. Doszedł do tego strach, niepokój, frustracja, nuda i przeciążenie informacjami. Niektóre dzieci były również narażone na stres spowodowany stratami finansowymi rodziny, zwiększoną przemocą domową i utratą bliskiej osoby z powodu wirusa. Wszelkie zmiany, nowe doświadczenia, izolacja i obawy spowodowały nagromadzenie się wielu silnych emocji. 

Jesteś ciekawy, jak wspierać dziecko w radzeniu sobie z emocjami? Zajrzyj do naszego artykułu: "Emocje dziecka: Jak pomóc je regulować?"

Obawy dzieci przed powrotem do szkoły mogą dotyczyć  nieznanej przyszłości. Dotyczy to szczególnie dzieci, które od września rozpoczynają naukę, kontynuują ją na kolejnym etapie kształcenia lub w nowej klasie. Mogą odczuwać stres związany z tym, jak zostaną przyjęte przez kolegów po długiej przerwie, czy dotychczasowe znajomości przetrwały próbę czasu, czy nawiążą nowe kontakty i przyjaźnie. Dzieci mogą być również zestresowane problemami związanymi z wyglądem. W wyniku ograniczenia aktywności niektóre z nich doświadczyły zmian wagi. Inne noszą teraz okulary, mają trądzik lub niedawno weszły w okres dojrzewania. Mogą też martwić się, że nie mają odpowiednich ubrań lub wyposażenia szkolnego.

Wskazówki dla rodziców, jak rozpoznać lęk i niepokój

Chociaż lęk przed powrotem do szkoły jest powszechny, nie należy go ignorować. Dzieci mogą nie wiedzieć, jak wyrazić swoje uczucia słowami, dlatego warto szukać wskazówek w ich zachowaniu. 
Dzieci, które doświadczają lęku, mogą:

  • potrzebować więcej przytulania, zapewniania o miłości i wsparciu,
  • mieć napady niewyjaśnionego płaczu, szybciej się denerwować, wybuchać gniewem, być bardziej drażliwe,
  • skarżyć się na bóle głowy lub brzucha,
  • mieć trudności z zasypianiem,
  • mieć mniejszy lub większy apetyt, 
  • mieć problemy z koncentracją, 
  • być negatywnie nastawione do świata, mieć więcej zmartwień,
  • być apatyczne lub reaktywne.

Wiele miesięcy nauczania online wp...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI