Dołącz do czytelników
Brak wyników

Dziecko w szkole

1 września 2021

NR 9 (Wrzesień 2021)

Rodzicielskie moce

0 307

Stres i obawy związane z powrotem do szkoły są naturalne i zrozumiałe. Lęku dziecka nie należy jednak ignorować. Rodzice mogą ułatwić mu powrót do szkoły, rozpoznając objawy stresu i niepokoju oraz wdrażając pewne strategie.

W ciągu ostatniego roku szkolnego dzieci doświadczyły nagłego wycofania ze szkoły, życia towarzyskiego i regularnych aktywności, w tym zabaw na świeżym powietrzu. Przeszły z „trybu zewnątrz” do „trybu wewnątrz”.

Korzystają o wiele dłużej z ekranów komputera lub telefonu. Doszedł do tego strach, niepokój, frustracja, nuda i przeciążenie informacjami. Niektóre dzieci były również narażone na stres spowodowany stratami finansowymi rodziny, zwiększoną przemocą domową i utratą bliskiej osoby z powodu wirusa. Wszelkie zmiany, nowe doświadczenia, izolacja i obawy spowodowały nagromadzenie się wielu silnych emocji. 

POLECAMY

Obawy dzieci przed powrotem do szkoły mogą dotyczyć  nieznanej przyszłości. Dotyczy to szczególnie dzieci, które od września rozpoczynają naukę, kontynuują ją na kolejnym etapie kształcenia lub w nowej klasie. Mogą odczuwać stres związany z tym, jak zostaną przyjęte przez kolegów po długiej przerwie, czy dotychczasowe znajomości przetrwały próbę czasu, czy nawiążą nowe kontakty i przyjaźnie. Dzieci mogą być również zestresowane problemami związanymi z wyglądem. W wyniku ograniczenia aktywności niektóre z nich doświadczyły zmian wagi. Inne noszą teraz okulary, mają trądzik lub niedawno weszły w okres dojrzewania. Mogą też martwić się, że nie mają odpowiednich ubrań lub wyposażenia szkolnego.

Wskazówki dla rodziców, jak rozpoznać lęk i niepokój

Chociaż lęk przed powrotem do szkoły jest powszechny, nie należy go ignorować. Dzieci mogą nie wiedzieć, jak wyrazić swoje uczucia słowami, dlatego warto szukać wskazówek w ich zachowaniu. 
Dzieci, które doświadczają lęku, mogą:

  • potrzebować więcej przytulania, zapewniania o miłości i wsparciu,
  • mieć napady niewyjaśnionego płaczu, szybciej się denerwować, wybuchać gniewem, być bardziej drażliwe,
  • skarżyć się na bóle głowy lub brzucha,
  • mieć trudności z zasypianiem,
  • mieć mniejszy lub większy apetyt, 
  • mieć problemy z koncentracją, 
  • być negatywnie nastawione do świata, mieć więcej zmartwień,
  • być apatyczne lub reaktywne.

Wiele miesięcy nauczania online wprowadziło nowe zasady nauki oraz sprawdzania wiedzy. Zamiast rozmów królowało pisanie na czacie. W związku z tym powrót do klasy i konieczność komunikacji bezpośredniej może wydawać się wyjątkowo onieśmielający, a nawet przerażający. Nie wiadomo, czego się spodziewać. 

Dodatkową trudnością na początku roku szkolnego może być krótki czas koncentracji uwagi. Dotyczy to coraz szerszej grupy dzieci. Wielu rodziców wskazywało na obniżenie poziomu skupienia i utrzymania uwagi u uczniów już podczas lekcji online. To w znacznym stopniu wynikało z pracy przed ekranem. Na skrócenie czasu koncentracji uwagi może wpływać podwyższony poziom stresu, generowanego przez fakt powrotu do szkoły. Dzieci mogą obawiać się, że nie podołają wysokim wymaganiom nauczycieli, którzy będą chcieli nadrobić czas spędzony na nauce zdalnej. Ponadto do czynników obniżających skupienie i utrzymanie uwagi w tym szczególnym czasie zaliczyć możemy: otoczenie w szkole (np. zachowanie dzieci z ławek obok), jakość snu (nieprzestawienie się z nawyków wykształconych podczas funkcjonowania online, np. późne chodzenie spać, wstawanie z łóżka bezpośrednio przed rozpoczęciem zajęć), dotychczasowo dłuższy czas spędzany przed ekranami (dzieci są szczególnie podatne na ekscytujące kolory, dźwięki, obrazy, które pojawiają się na ekranie i szybko zmieniają). Zajęcia w szkole stacjonarnej wyglądają inaczej.

Rodzice mogą ułatwić powrót do szkoły, rozpoznając objawy stresu i niepokoju oraz wdrażając pewne strategie.

Do rozwoju i wzrastania dziecko potrzebuje obecności dorosłego. Gdy wraca do szkoły, postaraj się być przy nim, szczególnie w pierwszych tygodniach. 

Co jeszcze możesz zrobić?

Udziel dziecku informacji. Niewiedza powoduje niepokój związany z powrotem do szkoły. Można przygotować dziecko i odczarować to, co kryje się za szkolnymi murami. Zgłębić temat i omówić z dzieckiem zasady, które będą wprowadzone w szkole. Przypomnieć o myciu rąk, noszeniu maseczek, zachowywaniu bezpiecznych odległości od innych. 

Pozwól dziecku zadawać pytania i szczerze na nie odpowiadaj. Wyposaż je w „zestaw bezpieczeństwa”, w którym będzie żel do rąk, dodatkowa maseczka i inne elementy wymagane przez szkołę. Omów również organizację – rozmawiaj o tym, gdzie będzie szatnia, jak będą się odbywały obiady, jak szkoła zorga...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy