W ciągu ostatniego roku szkolnego dzieci doświadczyły nagłego wycofania ze szkoły, życia towarzyskiego i regularnych aktywności, w tym zabaw na świeżym powietrzu. Przeszły z „trybu zewnątrz” do „trybu wewnątrz”.
POLECAMY
Korzystają o wiele dłużej z ekranów komputera lub telefonu. Doszedł do tego strach, niepokój, frustracja, nuda i przeciążenie informacjami. Niektóre dzieci były również narażone na stres spowodowany stratami finansowymi rodziny, zwiększoną przemocą domową i utratą bliskiej osoby z powodu wirusa. Wszelkie zmiany, nowe doświadczenia, izolacja i obawy spowodowały nagromadzenie się wielu silnych emocji.
Jesteś ciekawy, jak wspierać dziecko w radzeniu sobie z emocjami? Zajrzyj do naszego artykułu: "Emocje dziecka: Jak pomóc je regulować?"
Obawy dzieci przed powrotem do szkoły mogą dotyczyć nieznanej przyszłości. Dotyczy to szczególnie dzieci, które od września rozpoczynają naukę, kontynuują ją na kolejnym etapie kształcenia lub w nowej klasie. Mogą odczuwać stres związany z tym, jak zostaną przyjęte przez kolegów po długiej przerwie, czy dotychczasowe znajomości przetrwały próbę czasu, czy nawiążą nowe kontakty i przyjaźnie. Dzieci mogą być również zestresowane problemami związanymi z wyglądem. W wyniku ograniczenia aktywności niektóre z nich doświadczyły zmian wagi. Inne noszą teraz okulary, mają trądzik lub niedawno weszły w okres dojrzewania. Mogą też martwić się, że nie mają odpowiednich ubrań lub wyposażenia szkolnego.
Wskazówki dla rodziców, jak rozpoznać lęk i niepokój
Chociaż lęk przed powrotem do szkoły jest powszechny, nie należy go ignorować. Dzieci mogą nie wiedzieć, jak wyrazić swoje uczucia słowami, dlatego warto szukać wskazówek w ich zachowaniu.
Dzieci, które doświadczają lęku, mogą:
- potrzebować więcej przytulania, zapewniania o miłości i wsparciu,
- mieć napady niewyjaśnionego płaczu, szybciej się denerwować, wybuchać gniewem, być bardziej drażliwe,
- skarżyć się na bóle głowy lub brzucha,
- mieć trudności z zasypianiem,
- mieć mniejszy lub większy apetyt,
- mieć problemy z koncentracją,
- być negatywnie nastawione do świata, mieć więcej zmartwień,
- być apatyczne lub reaktywne.
Wiele miesięcy nauczania online...