Dołącz do czytelników
Brak wyników

Poradnik pozytywnego myślenia na czas wyzwań

16 czerwca 2020

NR 5 (Czerwiec 2020)

„Rodzice, nie panikujcie”

70

– o pandemii, przez którą dzieci i młodzież jeszcze bardziej są w sieci, i o tym, kiedy to pułapka, a kiedy ocalenie – z doktor Darią Kuss z Uniwersytetu Trent w Nottingham rozmawia Izabela O’Sullivan

Izabela O’Sullivan: Pandemia koronawirusa spowodowała boom w branży gier wideo – podaje International Business Times. Do sięgania po tę formę rozrywki zachęcał pod koniec marca Ray Chambers, Dyrektor Generalny Światowej Organizacji Zdrowia, tweetując #PlayApartTogether. Czy są już badania pokazujące, że podczas pandemii dzieci i młodzież grają więcej online?
Daria Kuss: Badania trwają, ale z rozmów, które przeprowadziłam, wynika, że wydłużył się czas korzystania z internetu.

Dlaczego młodzi ludzie uważają gry online za tak atrakcyjne?
Bo dostarczają rozrywki, są formą towarzyskiego kontaktu, odpowiadają na wiele potrzeb, np. dają możliwość stania się kimś innym. Zresztą, nasze alter ego kreujemy w wirtualnej przestrzeni nie tylko w grach, ale też między innymi w mediach społecznościowych. 

Na przeniesienie się w inny świat pozwalają również „staromodne” metody, takie jak książki.
Gry sprawdzają się lepiej, bo działa w nich wyobraźnia, tak jak w książkach, a dodatkowo mamy fizyczną postać, swoją reprezentację w wirtualnym świecie. 

Skąd tak odmienne stanowiska badaczy, jeśli chodzi o gry wideo?
Część naukowców znalazła dowody na to, że gry – zwłaszcza te online – mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie. Na przeciwległym biegunie są ci, którzy twierdzą, że przynoszą wiele korzyści. Obie z tych opinii są trafne, w zależności od kontekstu. Granie przez nadmierną ilość czasu może prowadzić do rozwoju uzależnienia, ale mówimy tu o niewielkim procencie użytkowników [według Światowej Organizacji Zdrowia, to nie więcej niż 3 procent1 – uzup. IO]. Jednocześnie, ta forma rozrywki często spełnia wiele pozytywnych funkcji, np. umożliwia kontakty z rówieśnikami i sprawia graczom przyjemność. Musimy patrzeć całościowo.

W jakim wieku dziecko może zacząć grać na komputerze?
Jeśli stosujemy się do limitów wiekowych podanych w oficjalnych ratingach, nie widzę problemu, by nawet małe dzieci angażowały się w tego typu aktywność przez krótki czas. 

Poniżej jakiej granicy nie powinno się schodzić? 
Amerykańska Akademia Pediatrii (The American Academy of Pediatrics) zaleca, by dzieci do 18. miesiąca życia, poza rozmowami wideo, nie korzystały z urządzeń ekranowych. Dzieci od 2 do 5 lat mogą spędzać przed nimi – przy starannie wybranych programach – do godziny dziennie.

Jak gry wpływają na mózg?
Przeanalizowaliśmy badania dotyczące korzystania z gier i internetu, w których zastosowano techniki neuroobrazowania. Wynika z nich, że nadmierne granie można wiązać z redukcją gęstości komórek mózgowych, odpowiedzialnych między innymi za podejmowanie decyzji i regulację emocji. Uzależnieni od grania mają problem z kontrolowaniem impulsów i mniejszą zdolność analizowania błędów.

Jak uchronić dziecko przed negatywnymi skutkami grania?
Podstawą jest stosowanie się do limitów wiekowych. Muszą je podawać wszyscy producenci. Upewnijmy się też, że dziecko angażuje się w inne zajęcia, sprząta w swoim pokoju czy odrabia lekcje, ale też właściwie się odżywia i wystarczająco dużo śpi. 

A czy ma znaczenie, na czym gra?
Badanie, które przeprowadziliśmy w różnych krajach europejskich, pokazało, że granie na smartfonie nie jest tak uzależniające jak na komputerze czy konsoli. Na smartfonie gra się zwykle w krótkie, mniej angażujące gry. 
Ze względu na mały ekran, gorszy jest komfort grania. Odwrotnie w przypadku komputera, gdzie można mocniej zanurzyć się w wirtualną rzeczywistość.

Uważa się, że niektóre rodzaje gier niosą wyższe ryzyko uzależnienia.
Większy potencjał uzależniający mają gry online z udziałem wielu graczy i z podziałem na role. Jest w nich społeczny kontekst, fabuła, uczestnicy mogą przyjmować różne avatary. Poza tym nigdy się nie kończą i bez względu na to, o której zaczniemy grać, zawsze będzie ktoś online. W tego typu grach zwykle obecne są też systemy nagradzania za osiągnięcia w grze (tzw. achievements). Za zdobyte punkty można kupować wirtualne przedmioty albo brać udział w dodatkowych misjach. To zatrzymuje gracza na dłużej. 

Mówi się o powiązaniach między grami online a hazardem. Czy istnieje taka relacja?
Pewne mechanizmy mo...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy