Psychopaci są wśród nas

Wstęp

Gdy mamy do czynienia z psychopatą, zazwyczaj nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Nie każdy psychopata jest mordercą czy gwałcicielem.

Słomiany zapał, brak umiejętności uczenia się na własnych błędach, niemożność utrzymania przez dłuższy czas miejsca pracy, brak poczucia winy i odpowiedzialności – znamy takich ludzi albo przynajmniej mieliśmy z nimi do czynienia. Gdyby jednak ktoś nam powiedział, że zdradzają oni cechy osobowości psychopatycznej, przyjęlibyśmy taką opinię ze zdumieniem i niedowierzaniem: przecież psychopaci to mordercy lub gwałciciele, a nasi znajomi nic takiego nie zrobili! Przyjrzyjmy się zatem osobowości psychopatycznej.

Jedną z ważniejszych cech ludzi o osobowości psychopatycznej są znaczące deficyty w sferze uczuć i dążeń, które utrudniają im życie w społeczeństwie. W relacjach z innymi osobami – w rodzinie, w pracy czy w grupie społecznej – ludzie ci są impulsywni i nierzadko agresywni. Często popadają w konflikty. Są kiepskimi rodzicami czy opiekunami. Mają kłopoty z nawiązywaniem i utrzymywaniem stałych związków – koleżeńskich, przyjacielskich bądź partnerskich. Kontakty seksualne ludzi psychopatycznych są przypadkowe i nieuporządkowane. Brak w nich zaangażowania emocjonalnego. Osoby psychopatyczne łatwo ulegają wpływom grup z marginesu społecznego i łamią prawo.

Ludzi o osobowości psychopatycznej cechuje niemal wszystko, co najgorsze: nielojalność, egoizm, chłód uczuciowy, brak poczucia odpowiedzialności i poczucia winy, nadmierna pobudliwość, nieumiejętność wykorzystywania doświadc...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI