PSYCHOLOG W DRUŻYNIE

Wstęp

Psycholog sportowy to często mediator, wychowawca, a nawet spowiednik.

Pewien trener – chcąc pocieszyć gracza rezerwowego – powiedział do niego: „Nie martw się, ciesz się, że twoi koledzy grają”. Zawodnik odebrał to jako wypomnienie mu jego słabszej formy i stracił wiarę w siebie. Inny trener zwykł mawiać: „To nic, że ostatnio przegraliście, dzisiaj możecie wygrać”. Przypominając swoim podopiecznym porażkę, odbierał im nadzieję na zwycięstwo. Bywa też, że po zwycięstwie trenerzy mówią: „Wygraliśmy”, ale po porażce: „Drużyna przegrała”. To źle wpływa na atmosferę w zespole. Podobnie działa zwracanie się przez szkoleniowca po nazwisku do zawodników. Takie sytuacje wymagają interwencji psychologa sportowego. Na specyfikę jego pracy składa się wiele czynników, między innymi rodzaj dyscypliny sportu, jej uwarunkowania, typ problemu, z jakim borykają się zawodnicy. Niezmiernie istotne jest również to, czy psycholog współpracuje z jednym sportowcem, czy też z całą drużyną.
Często przyczyną niepowodzeń sportowca jest konflikt z trenerem. Być może zawodnikowi nie odpowiada dyrektywny styl pracy szkoleniowca, odrzucanie jego potrzeb i sugestii. Możliwe, że czuje się niezrozumiany, niedoceniany. Niewykluczone też, że nie do końca rozumie polecenia szkoleniowca. Tu psycholog może być mediatorem pomiędzy zawodnikiem a jego trenerem, pomagać im we wzajemnym porozumieniu.

Pracując ze sportowcem i równocześnie znając jego trenera, może szybciej określić przyczyny nieporozumień, a następnie pomóc w ich rozwiązaniu. Psycholog także diagnozuje zawodnika, na przykład określa jego system motywacyjny, typ osobowości i temperamentu. To również pozwala mu na podjęcie odpowiednich działań. Jeżeli okaże się, że ma do czynienia na przykład z introwertykiem, może poradzić trenerowi, aby nie przekazywał zawodnikowi zbyt wielu informacji na temat jego pracy, aby krytyka dotycząca wykonania zawierała także elementy pochwały itp.

Inaczej wygląda praca psychologa sportowego z grupą sportową (może to być drużyna albo przebywający na zgrupowaniu zespół zawodników uprawiających sporty indywidualne, np. lekkoatletów). Zwykle liczy sobie ona co najmniej kilkanaście osób: zawodnicy, trener (lub tr...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI