Dołącz do czytelników
Brak wyników

Wstęp

4 listopada 2015

PRZETRWAJĄ NAJODPORNIEJSZE

133

Niemki czują się bardziej atrakcyjne niż Polki – wynika z badań ALICJI OSTROWSKIEJ.

Nancy Etcoff w książce pod znamiennym tytułem „Przetrwają najpiękniejsi” pisze, że w Stanach Zjednoczonych wydaje się więcej pieniędzy na kosmetyki niż na edukację czy cele społeczne. W jednym tylko roku blisko 700 tys. Amerykanów poddało się operacjom plastycznym lub innym zabiegom upiększającym.
Także w polskiej prasie znajdziemy ogłoszenia klinik i gabinetów kosmetycznych z ofertami usług korygujących wygląd. Można wszczepić sobie włosy lub trwale, za pomocą techniki laserowej, usunąć zbędne owłosienie, można powiększyć lub zmniejszyć piersi, odessać tłuszcz, pozbyć się zmarszczek, zmienić kształt nosa lub uszu, wydłużyć włosy i paznokcie.

To, co do niedawna było domeną gwiazd kina, staje się udziałem „zwykłych” ludzi. Znajomy lekarz opowiadał mi ostatnio, że usuwał zmarszczki z twarzy 40-letniego mechanika samochodowego. Poprawianie wyglądu jest sposobem na osiągnięcie innych, ważniejszych celów, takich jak dobra praca, intrygujący partner, popularność w grupie, zadowolenie z siebie.

Wielu psychologów twierdzi, że to środki masowego przekazu ponoszą odpowiedzialność za kreowanie kultu nierealnego piękna. Obrobione komputerowo zdjęcia modelek pokazują kobiety, które naprawdę nie istnieją. Chęć zbliżenia się do tych ideałów jest tak samo niedorzeczna, jak machanie rękami w nadziei, że oderwiemy się od ziemi.

Rzucona od niechcenia uwaga kogoś bliskiego może wprowadzać niepokój i chaos w obrazie „ja”. Dzieje się tak zwłaszcza u młodych ludzi, których wyobrażenia o sobie wciąż się kształtują i są mało stabilne.

Grupa naukowców z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Opolskiego rozpoczęła wieloetapowe badania nad wizerunkiem ciała. Chcieliśmy uchwycić podobieństwa i różnice indywidualnych wizerunków ciała młodzieży polskiej i niemieckiej. Niemcy i Polacy żyją w Europie, preferują tożsame standardy urody i równie często porównują swój wygląd z wyglądem znanych modelek, np. Klaudii Schiffer. Żyjemy w specyficznych warunkach społeczno-ekonomicznych, mamy niekiedy odmienny system wartości. Polki deklarują większe przywiązanie do tradycyjnych wartości i bardziej niż Niemki cenią sobie życie rodzinne.
Badaliśmy studentki (średnia wieku 23,5 lat) z Uniwersytetu w Opolu i Uniwersytetu w Bonn. Pytano je o poziom zadowolenia z wyglądu poszczególnych części i parametrów ciała, takich jak: twarz, włosy, piersi, pas, biodra, uda, nogi, wzrost i waga. Badane udzielały odpowiedzi na 9--stopniowej skali, gdzie 1 oznaczało całkowity brak zadowolenia, 9 – totalne zadowolenie. Następnie, na takiej samej 9-stopniowej skali, studentki określały gotowość poprawy swojego wyglądu przez stosowanie odpowiedniej diety, ćwiczenia fizyczne, zabiegi kosmetyczne oraz operacje plastyczne. Dodatkowo odpowiadały, czy i w jakim stopniu wpływają na swój wygląd przez ograniczenie ilości spożywanych pokarmów, zażywanie tabletek hamujących łaknienie, prowokowanie wymiotów, zażywanie środków przeczyszczających i ćwiczenia  fizyczne oraz oceniały skuteczność wymienionych metod.

Polki ważyły średnio 60,7 kg, a chciałyby ważyć 55,3. Niemki ważyły 56,6 kg i podobnie do Polek chciałyby ważyć mniej, bo 54,7 kg. Zatem obie grupy były zainteresowane redukcją wagi ciała, ale Polki w większym stopniu.

W jakim stopniu badane akceptują wygląd poszczególnych części ciała? Zarówno Polki jaki i Niemki były równie zadowolone z twarzy i włosów, lecz mni...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy