Problem zapalny

Zdrowie i choroby Praktycznie

Zapalenie zatok zaczyna się zwykłym katarem, ale zlekceważone i nieleczone może doprowadzić do groźnych powikłań, a nawet do śmierci. Komu grozi najbardziej i jak je leczyć?

Dla trzydziestopięcioletniej Magdy jesień i wiosna to od wielu lat pory udręki. Zaczyna się od niewinnego kataru, a do tego dochodzi potworny ból głowy, trwający przez kilka dni; Magda czuje, jakby jej głowę ściskała potężna obręcz. Co roku to samo – zapalenie zatok.

POLECAMY

Marek od lat walczy z przykrym uciskiem w okolicy czoła i uporczywym kaszlem. Laryngolog stwierdził u niego przewlekły stan zapalny błony śluzowej nosa i zatok.

Zapalenie błony śluzowej nosa i zatok to częsta i wyjątkowo dokuczliwa przypadłość. Kto choć raz w życiu nie zmagał się z objawami infekcji? Rozpierający ból głowy, wyciek z nosa, trudności z oddychaniem... Pojawiają się szczególnie w okresie wiosny i jesieni.

Szacuje się, że w Polsce przyczyną aż 70 procent zgłoszeń do lekarza są infekcje górnych dróg oddechowych. Europejskie statystyki wskazują, że osoba dorosła przechodzi katar od dwóch do pięciu razy w ciągu roku. Według danych Centers for Disease Control and Prevention w 2012 roku w USA rozpoznano zapalenie zatok przynosowych u prawie trzydziestu milionów osób, co stanowi około 12 procent populacji dorosłych.

Dlaczego chorujemy?
Zatoki przynosowe wypełnione są powietrzem, a wyściełający je nabłonek wyposażony jest w rzęski, które przesuwają wydzielinę w kierunku ujścia i do jamy nosa. Gdy pojawiają się trudności z usuwaniem śluzu, zalega on w jamie nosowej i zaczynają się rozwijać drobnoustroje. Najczęstszą przyczyną blokady ujść zatok przynosowych jest obrzęk błony śluzowej nosa, spowodowany reakcją alergiczną, niealergicznym nieżytem nosa, zakażeniem wirusowym bądź działaniem czynników drażniących. Ostatecznie w wyniku zalegania wydzieliny dochodzi do namnażania wirusów lub wzrostu bakterii i powstania stanu zapalnego w obrębie zatok przynosowych. W blisko połowie przypadków sprawcą dolegliwości są wirusy (głównie rynowirusy), w pozostałych przypadkach mogą to być bakterie (najczęściej: S. pneumoniae, H. influenzae, M. catarrhalis), rzadziej grzyby (Aspergillus, Phycomycetes, Zygomycetes).

W przejściowych porach roku warunki atmosferyczne sprzyjają rozwojowi infekcji górnych dróg oddechowych. Gdy jesteśmy narażeni na ciągłe zmiany temperatur i wilgotności (a do tego nosimy nieadekwatny ubiór), nasz organizm – wychłodzony lub przegrzany – traci odporność. Kontakt z czynnikami drażniącymi i uczulającymi (pyłki kwiatów i traw, kurz, pleśń) może prowadzić do nieżytu nosa, intensywnego wytwarzania i gromadzenia wydzieliny.

Także wady anatomiczne mogą predysponować do zachorowania i potęgować dolegliwości. Jama nosowa przedzielona jest przegrodą nosową, w tylnej części przechodzi w przewód nosowo-gardłowy, łącząc się z gardłem. W części środkowej występują małżowiny nosowe – bogato unaczynione struktury, których zadaniem jest między innymi ogrzanie, oczyszczenie i regulacja ilości przepływającego powietrza. Z jamą nosową łączą się zatoki czołowe, szczękowe, sitowe i klinowe. Skrzywienie przegrody nosowej, przerost jednej lub kilku...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI