Praktyki uważnego dotyku – z czułością dla siebie

Otwarty dostęp
   Tematy poruszane w tym artykule  
  • Jak praktykować uważne przytulanie jako formę budowania czułości dla siebie i bliskich?
  • Znaczenie humoru i ruchu w praktykowaniu uważnego przytulania.
  • Metody uważnego masażu pod prysznicem jako sposobu na wzmacnianie miłości do siebie.
  • Wskazówki, jak skupić się na dotyku i doznaniach podczas masażu, zwiększając świadomość własnego ciała.
  • Ćwiczenia na odkrywanie stóp na nowo, pobudzające zmysły i miłość własną.
  • Zapraszanie do eksploracji ciała bez użycia wzroku, aby pogłębić doświadczenie dotyku.
  • Porady, jak być bardziej uważnym na własne potrzeby i emocje poprzez praktyki skoncentrowane na czułości.

Autorką artykułu jest Monika Nowak.

Czułość wobec siebie – jak ją praktykować?

Usiądź wygodnie, zamknij oczy. Zauważ, jak siedzisz, w jaki sposób Twoje ciało styka się z podłożem. Zwróć uwagę na swój oddech. Nie poprawiaj go. Niech będzie taki, jaki jest. Po prostu oddychaj, obserwuj, nie oceniaj.

Po kilku oddechach, nadal pozostając z zamkniętymi oczami, złóż przed sobą dłonie. Poczuj czułość dotyku i to, jak dotykają się wzajemnie. Powoli zacznij pocierać dłonią o dłoń. Najpierw bardzo delikatnie, powoli. Zauważaj wszelkie wrażenia, jakie odczuwasz przy takim ruchu. Następnie zacznij pocierać mocniej i szybciej, bardziej zdecydowanie. Nadal zauważaj, co się wydarza i jakie teraz odbierasz doznania.

Po około pięciu spokojnych, dłuższych wdechach i wydechach przestań pocierać dłonie i przyłóż je do swoich policzków. Pozwól sobie pobyć z tym przez chwilę. Oddychaj spokojnie i zauważ, jakie to jest uczucie, jakie wrażenie z ciała odczuwasz w takim geście i czym on dla Ciebie jest.

Czułość dotyku – praktyka uważnego przytulania

Praktyka zalecana do wykonania z czułością dla siebie (zwłaszcza na początku) z kimś bliskim. Jest prosta i często wywołuje na koniec salwę śmiechu, ale może być też bardzo niekomfortowa, jeśli jedna ze stron ma jakąś blokadę przed pozostaniem w uścisku przez dłuższą chwilę.

POLECAMY

Na początku, stojąc naprzeciw siebie, po prostu się przytulcie. Tak jak się witasz z najlepszym przyjacielem.

Zostańcie w tym uścisku przez chwilę, pogłębiając oddech. Oddychajcie spokojnie. Poczujcie, jak oddychacie i jak pod wpływem oddechu poruszają się Wasze ciała – klatka piersiowa, brzuch.

Spróbujcie pogłębić i jednocześnie zsynchronizować oddechy tak, żeby nawzajem wyraźnie poczuć, że oddychacie w ten sam sposób. Zostańcie w takiej pozycji przez chwilę, obserwując, jakie to jest doznanie.

Możecie również wypróbować wersję, którą uwielbiam wykonywać szczególnie z moimi dwiema przyjaciółkami (uśmiecham się w tej chwili do L. i K.) – na koniec przytulania zacznijcie razem kręcić biodrami, jakby Wasze ciała były jedną częścią. Zwykle w ten właśnie sposób, lekko i z humorem, kończymy nasze uważne przytulanie, a chwilę później wybuchamy śmiechem.

Miłość do siebie – uważny masaż pod prysznicem

Peeling pod prysznicem albo masaż z użyciem rękawicy do masażu nie jest niczym niezwykłym. Ale tak jak większość czynności, możesz wykonywać je w pośpiechu, na totalnym automacie, jako kolejne z wielu zadań, albo możesz dać sobie trochę więcej czasu i zrobić to zupełnie inaczej.

Masując, bądź w kontakcie z tym, jaką część ciała dotykasz w danym momencie. Nie spiesz się. Dostrzegaj swoje doznania z czułością dla siebie, przywołując jednocześnie wdzięczność dla tej części ciała, która jest masowana. Daj sobie czas na taki kontakt i dopiero po chwili przejdź do kolejnej. 

Na koniec zauważ swoje ciało jako całość, jako niezwykły twór, o którym często zapominasz w codziennej gonitwie.

 

Z czułością dla siebie – odkrywanie stóp na nowo

Wyobraź sobie, że jesteś niemowlakiem, który siedząc, bawi się swoją stopą, po raz pierwszy z uwagą przyglądając się, czym ona jest. Skup się najpierw na jednej stopie. Dotykaj z zaciekawieniem każdego jej fragmentu. Wykonuj delikatne ruchy kciukami, masując podeszwę stopy, obserwując jednocześnie, jak jest zbudowana i jakie doznania w poszczególnych jej miejscach odbierasz. Wzbudź w sobie szczere zaciekawienie. Nie spiesz się. Daj sobie tyle czasu, ile potrzebujesz, a następnie powtórz to samo z drugą stopą. Tak jakbyś widział ją pierwszy raz.

W innej wersji tego ćwiczenia podtrzymuj swoje zaciekawienie stopą, wyłączając jeden ze zmysłów, jakim jest wzrok. Tak więc zamknij oczy i sprawdź, jak to jest odczuwać swoją stopę wyłącznie przez dotyk. O czym byś opowiedział komuś? Co tym razem Cię zadziwia, gdy eksplorujesz swoje stopy miejsce po miejscu? Czy czujesz inną niż w pierwszej wersji ćwiczenia jakość tego dotyku? Praktykując w ten sposób, wzmacniasz miłość do siebie poprzez uważne i czułe doświadczanie swojego ciała.

Miłość do siebie – uważność na własne potrzeby i emocje

W praktyce self-compassion zwracamy uwagę na m.in. życzliwość i czułość wobec siebie. Oznacza to nie tylko dobre słowo, życzliwe intencje, lecz także uważność na własne potrzeby i przeżywane emocje.

z czułością dla siebie

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI