Pozwól się krytykować!

Rodzina i związki

Masz problem z przyjmowaniem krytyki? Oto kilka rad, które mogą Ci pomóc.

Nie znosisz tego, gdy szef mówi Ci, że nie jest zadowolony z Twojej pracy? Złościsz się na partnera, który komunikuje Ci, że nie podoba mu się Twoje zachowanie? Być może masz problemy z przyjmowaniem krytyki. Oto kilka rad, które pozwolą Ci na nauczenie się lepszego jej przyjmowania:

POLECAMY

  • 1. Zatrzymaj się i nie reaguj

Naszą naturalną reakcją na krytykę jest natychmiastowe przyjęcie postawy obronnej. Pewnie znasz ten odruch by, gdy tylko ktoś wyrazi to, że nie podoba mu się jakieś Twoje działanie, odpowiedzieć słowami: „To nie prawda”, „I co z tego?”. Twoja reakcja obronna nie dyskredytuje wcale krytyki.Wywołuje za to u krytykującego wrażenie, że na pewno ma rację, skoro tak bardzo dotykają Cię jego stwierdzenia. Pamiętaj, że możesz powstrzymać taki instynkt i wybrać sposób, w jaki chcesz zareagować. Jeżeli uda Ci się „dać na wstrzymanie” i przez chwilę w ogóle nic nie robić, Twoje emocje ostudzą się. Możesz wtedy na spokojnie wybrać bardziej adekwatny sposób odpowiedzi. Jeżeli krytyka doszła do Ciebie drogą elektroniczną, na przykład w mailu albo komentarzu na Facebooku, możesz też odłożyć odpisanie na drugi dzień. Może w tym czasie zauważysz, że kontekst wiadomości był inny niż ten, w którym ją odczytałeś?

  • 2. Zrozum, co naprawdę niepokoi rozmówcę

Każda reakcja na Twoje działania ma jakieś swoje źródło. Coś w Twoim działaniu lub w tym, co powiedziałeś, sprawiło, że spotkało się to z taką właśnie odpowiedzią. Możesz nie zastanawiać się nad tym i odrzucić krytykę, ale musisz się wtedy liczyć...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI