Poszukiwacze tajemnic

Laboratorium

Księżna Diana żyje, a samoloty rozpylają trujące chemikalia – niektórzy uparcie wierzą w podobne teorie i odrzucają inne wyjaśnienia. Skąd się bierze wiara w teorie spiskowe?

W Forcie Detrick w stanie Maryland (USA) mieści się laboratorium biologiczne wysokiego ryzyka. Pracujący tam naukowcy na zlecenie amerykańskich sił zbrojnych i ministerstwa zdrowia prowadzą badania nad groźnymi chorobami. Informacja ta jest ogólnodostępna w Internecie. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod koniec lat 70. w tymże laboratorium wyhodowano wirusa HIV, aby za jego pomocą pozbyć się niepożądanych grup społecznych, m.in. homoseksualistów. Misja ta nie powiodła się, ponieważ w rzeczywistości nie ma czegoś takiego jak AIDS. A jeśli nawet jest, to chorobę tę można zwalczyć aspiryną, lecz przemysł farmaceutyczny o tym nie informuje, nie chce bowiem stracić źródła zysku. A winni temu wszystkiemu są masoni, którzy tak naprawdę rządzą Ameryką... 

POLECAMY

Cała prawda o Fukushimie

Czy czytając powyższe słowa, miałeś wrażenie, że to totalne bzdury? Nie wszyscy jednak tak myślą. Jeśli korzystasz z Facebooka lub innych mediów społecznościowych, wcześniej czy później na pewno natkniesz się na podobne teorie spiskowe. Na przykład wciąż trwają żywe dyskusje na temat tego, czy Kaspar Hauser, „sierota Europy”, nie jest tak naprawdę urodzonym w 1812 roku następcą tronu Wielkiego Księstwa Badenii. Albo czy smugi pozostawiane na niebie przez samoloty nie są w rzeczywistości – zgodnie z teorią tzw. chemtrails – trującymi chemikaliami, celowo rozpylanymi przez władze różnych krajów, by kontrolować pogodę i... dziesiątkować społeczeństwa. Jednak nie tylko Facebook, blogi czy inne portale internetowe obfitują w takie spekulacje. Teorie spiskowe pojawiają się także w rozmowach prowadzonych w domowym zaciszu czy w kolejce w supermarkecie. Również Hollywood kocha takie historie, czego przykładem jest sukces thrillera „Kod da Vinci”. Popularność filmu dowodzi, jak bardzo pociągają nas alternatywne wyjaśnienia rzeczywistości.

Teorie spiskowe tłumaczą zdarzenia, które miały miejsce w przeszłości lub rozgrywają się obecnie, jednak wyjaśnienia, których dostarczają, są sprzeczne z powszechnym rozumieniem tych wydarzeń i podkreślają celową manipulację lub potajemne układy pojedynczych osób bądź całych grup społecznych. Na przykład zgodnie z jedną z teorii spiskowych tsunami, które doprowadziło do katastrofy japońskiej Fukushimy, nie było efektem ruchów tektonicznych, lecz wynikiem celowego zastosowania amerykańskiej broni w stacji badawczej HAARP na Alasce. Z kolei wyznawcy innej „tajemnej prawdy” są przekonani, że feminizm jest wytworem CIA i służy destabilizacji społeczeństwa. 

To był spisek!

– Teoria spiskowa jest nieobalalna. Do pewnego stopnia wynika to z samej jej natury: mówi ona nie o łatwo obserwowalnych poczynaniach, ale o podstępnych działaniach grupy ludzi, a więc o tym, co ukryte jest pod powierzchnią zdarzeń. Bardzo trudno jest dowieść, że takie skryte działania nie miały miejsca. To jedna z przyczyn długiego żywota takich teorii. Okazuje się, że im więcej czasu minie od jakiegoś wydarzenia, które dało początek teorii spiskowej, tym więcej osób w nią wierzy. Dla przykładu, badania wskazują, że tuż po zamachu na prezydenta Johna F. Kennedy’ego około 40 procent Amerykanów wierzyło, że był to efekt spisku, a nie działanie pojedynczego szaleńca. Z roku na rok zwolenników spiskowej teorii przybywało, dziś wierzy w nią już blisko 90 procent Amerykanów. 

 

Bin Laden nie żyje... i wciąż żyje 

Niektórzy głoszą teorie, które wzajemnie się wykluczają. W 2012 roku dr Michael Wood z University of Winchester i współpracownicy przeprowadzili badanie, w którym pytali uczestników, na ile dana teoria spiskowa wydaje im się prawdopodobna. Co ciekawe, osoby, które wierzyły, że wypadek, w którym zginęła księżna Diana, został zaaranżowany przez brytyjskie służby specjalne, uznały też za prawdopodobne to, że Lady Di wciąż żyje i sama upozorowała swoją śmierć,...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI