Podążając za swoim doświadczeniem, czyli terapia zorientowana na proces

Wstęp

Od sierpnia ubiegłego roku publikujemy przewodnik po psychoterapii. Piszemy w nim, z jakimi problemami warto się zwrócić do psychoterapeuty i którą z wielu szkół terapii wybrać. Omówiliśmy już terapię psychoanalityczną, poznawczo-behawioralną, systemową, Gestalt, krótkoterminową, ericksonowską i hellingerowską. Tym razem przybliżamy zorientowaną na proces.

Twórcą psychologii zorientowanej na proces jest Arnold Mindell, doktor psychologii i fizyki. Proces oznacza tu przepływ doświadczeń. Doświadczenia zgodne z tożsamością osoby są przez nią akceptowane i odbierane jako pozytywne. Te zaś, które ową tożsamość zakłócają, postrzegane są jako zagrażające. Podstawą psychologii procesu jest określanie granic tożsamości i badanie, czy i w jaki sposób to, co odbieramy jako zagrażające tożsamości i czego nie jesteśmy w stanie kontrolować, może być zrozumiane i prowadzić do zdrowia i rozwoju.

Dla kogo ta terapia? W jakich problemach jest skuteczna?

Psychologia procesu znajduje zastosowanie w leczeniu nerwic, stanów lękowych i depresyjnych oraz w pracy z ofiarami przemocy i nadużyć (PTSD). Jest bardzo skuteczna w przypadku problemów psychosomatycznych, pozwala odkryć psychiczne znaczenie symptomów fizycznych. Zdobywa uznanie jako terapia wspomagająca leczenie uzależnień, szczególnie w terapii zaburzeń jedzenia. Praca z procesem jest także stosowana w terapii par i małżeństw oraz w kryzysach osobistych; stanowi narzędzie poznawania siebie i osobistego rozwoju.

Na czym polega praca z procesem?


Psychoterapeuta pomaga klientowi w podążaniu z...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI