Pod maską twardziela
Marianne J. Legato Ja i mój rozwój Charaktery 5/2010
Czy mężczyźni są naprawdę męscy, czy też pod kulturową maską superbohaterów ukrywają się chorowici, słabi chłopcy, którzy nie wytrzymują konkurencji z silnymi kobietami? Marianne J. Legato przekonuje, że „silny mężczyzna” to stereotyp kulturowy.
Agnieszka Chrzanowska: – Powszechne jest przekonanie, że kobiety to płeć słaba, a mężczyźni są silni, odważni, praktycznie niezniszczalni... Tymczasem Pani – wbrew temu, co wiedzą przecież wszyscy – twierdzi, że jest na odwrót...
MARIANNE LEGATO: – Bo to prawda! W sensie biologicznym to mężczyźni są bardziej delikatni niż kobiety! Ich układ odpornościowy jest mniej wydajny, czego przykładem może być choćby to, że przeciętnie dwie dekady wcześniej niż panie zaczynają się zmagać z chorobą wieńcową. Statystycznie żyją krócej niż kobiety, a tej statystyki nie „poprawia” fakt, iż w przypadku panów istnieje większe prawdopodobieństwo śmierci na skutek nieszczęśliwych wypadków, zwłaszcza w okresie dorastania i wczesnej dorosłości.
Skąd zatem mit, że to silna płeć?
– Myślę, że tylko dlatego tak postrzegamy mężczyzn, bo są więksi i fizycznie silniejsi od kobiet. Zapominamy przy tym, że silna
Kup najnowsze e-wydanie "Charakterów" z e-bookiem (pakiet Premium), a dostęp do tego artykułu oraz 7 tys. pozostałych tekstów na naszej stronie uzyskasz GRATIS! To się NAPRAWDĘ OPŁACA. Cena za miesiąc tylko 15 zł.
Zobacz pełną ofertę cyfrowych CharakterówMarianne J. Legato
Dr Marianne J. Legato jest profesorem medycyny klinicznej University Columbia w Stanach Zjednoczonych, założycielką i dyrektorem Partnership for Gender-Specifik Medicine na Columbia University, ośrodka promującego badania w dziedzinie medycyny uwzględniającej płeć. Prowadzi również własną praktykę lekarską w Nowym Jorku. Autorka wielu książek, m.in. " Dlaczego mężczyźni nigdy nie pamiętają, a kobiety nigdy nie zapominają" oraz "Dlaczego mężczyźni umierają pierwsi", które ukazały się w Polsce nakładem wydawnictwa Rebis.