Dołącz do czytelników
Brak wyników

inne

5 września 2016

Pociąg życia

113

Dokąd jedzie twój pociąg? Czy zmierzasz tam, gdzie chcesz? A może wsiadłeś do niego przypadkiem albo przez pomyłkę?

Na jakimś etapie psychoterapii prawie zawsze opowiadam pacjentom następującą historię: Rzecz dzieje się w pociągu. W jednym z przedziałów siedzi kilka osób. Ktoś czyta, ktoś drzemie, ktoś obserwuje mijany krajobraz... W pewnym momencie jeden z pasażerów gwałtownie się wzdryga. Ciężko wzdycha, potem wychodzi na korytarz, rozmawia z konduktorem, a następnie wraca do przedziału i mówi do współpasażerów: „Proszę państwa, właśnie odkryłem, że wsiadłem do niewłaściwego pociągu. Jadę w dokładnie przeciwnym kierunku, niż zamierzałem”. Towarzysze podróży ze zrozumieniem i współczuciem kiwają głowami, udzielają rad, wspominają podobne historie, które im się przydarzyły. Pociąg jedzie. Zatrzymuje się na stacji, potem na kolejnej. Niefortunny pasażer, o dziwo, coraz bardziej się uspokaja i wyraźnie nie zamierza opuścić pociągu. Ktoś więc zadaje mu pytanie: „Nie wysiądzie pan? Przecież coraz bardziej oddala się pan od swojego celu?”. Na co ten odpowiada: „A wiecie państwo, w sumie wygodnie się jedzie...”.

POLECAMY

Trudno mu się dziwić: mając do wyboru z jednej strony fotel w wagonie pierwszej klasy, a z drugiej perspektywę znalezienia się na nieznanej stacji, na której być może nie ma nawet gdzie usiąść ani czego zjeść, i nie wiadomo, ile trzeba będzie czekać na właściwy pociąg – niełatwo zdecydować się na zabranie całego bagażu i przeciskanie się w stronę wyjścia.

Niemałej odwagi wymaga postawienie sobie pytania: dokąd właściwie jedzie mój pociąg, pociąg mojego życia? A jednak warto to zrobić. Warto wyjrzeć przez okno i sprawdzić: czy jadę właśnie tam, gdzie chciałem dojechać, czy w zupełnie inną stronę? Warto się rozejrzeć, wyjść na korytarz, porozmawiać z towarzyszami podróży. Warto obejrzeć swoje życie – nie drobiazgi, ale to, co w nim naprawdę ważne. Na drobiazgach – posprzątanym domu, ugotowanym obiedzie, awansie w pracy – skupiać się łatwiej, ale może płacimy za to oddalaniem się od rzeczy naprawdę dla nas ważnych... Zakup większego samochodu czy rozpoczęcie kolejnej diety mogą dostarczyć poczucia wygody, ale gdzieś gł...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy