Dołącz do czytelników
Brak wyników

inne

30 sierpnia 2016

Dawanie i branie

116

Paradoksalnie, branie jest trudniejsze niż dawanie. Dawanie jest związane z poczuciem siły, branie wymaga pokory.

Bardzo często podczas sesji psychoterapii sugeruję moim pacjentom większą troskę o własne potrzeby. Proponuję im, by rozważyli dokonanie w swoim myśleniu i działaniu korekty, polegającej na zmniejszeniu nacisku na „powinienem” na rzecz „chcę” i „potrzebuję”. Krótko mówiąc, aby myśląc o swoich planach na bliższą i dalszą przyszłość, nie bali się uwzględniać samych siebie. Odpowiedzią na te sugestie jest przeważnie pytanie: czy to aby nie jest egoizm? Czy zadbanie o swoje potrzeby kosztem mniejszej koncentracji na potrzebach innych ludzi, zwłaszcza najbliższych, to nie jest coś złego?

POLECAMY

Wielu z nas nosi w sobie wszczepiane od najmłodszych lat przekonanie o moralnej wyższości dawania nad braniem. Dawanie kojarzymy z postawą bezinteresowności, branie zaś z egoizmem. Prawdziwe dawanie miałoby więc miejsce wyłącznie wtedy, gdy niczego nie oczekujemy w zamian. Oczekiwanie wzajemności miałoby być czymś interesownym, stawiającym pod znakiem zapytania szczerość daru. Nie wydaje mi się, by to była prawda.

Bezinteresowny może być tylko Bóg. Z definicji jest on bowiem istotą doskonałą, a więc niczego nie można mu dodać, niczego nie potrzebuje od ludzi. Jeśli więc daje, to niczego nie domaga się w zamian (o czym ludzie religijni często zapominają, próbując go przekupić albo odpłacić się za otrzymane łaski). Z ludźmi sprawa ma się, oczywiście, inaczej. Z jednej strony nie jesteśmy doskonali ani samowystarczalni, z drugiej zaś dawanie sprawia, że mamy coraz mniej – sił, energii, zasobów... Człowiek nie jest w stanie na dłuższą metę dawać bez wzajemności. Musi też brać, bo w przeciwnym razie traci siły i słabnie.

To pierwszy powód, dla którego w ludzkim życiu branie jest nie mniej ważne niż dawanie. Istnieje jednak powód drugi, nie mniej ważny: bez brania nie istnieje ani miłość, ani bliskość. Miłość jest ruche...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy