(PO)MOC

Podróż bohatera

Superbohaterowie mają supermoce. O tym wiedzą już kilkuletnie dzieci. Spiderman, Batman, Superman i inni dysponują różnymi nadzwyczajnymi możliwościami. Filmowi superbohaterowie robili z nich największy użytek dopiero wtedy, gdy ze sobą współpracowali.

Czym jest moc człowieka? Moc wiąże się z energią. Z jednej strony wydatkujemy ją, żeby wykonywać codzienne czynności, realizować plany, zamierzenia, potrzeby. Z drugiej strony uzupełniamy energię z pożywienia, regenerujemy się podczas snu, nasycamy się pięknem przyrody, promieniami słońca, wreszcie kontaktem z drugim człowiekiem. Gdy równowaga między pobieraniem a wydatkowaniem energii zostaje zachwiana, pojawia się cierpienie. Aleksander Lowen pisze wręcz, że wówczas może dojść do stanu depresyjnego.

Co zaburza równowagę?

Jedną z głównych przyczyn jest lęk. Zatem warto dokonać rozróżnienia między strachem a lękiem. Tego pierwszego doświadczamy, gdy stykamy się z realnym zagrożeniem, np. z otwartej bramy wybiega groźny pies, który szczekając, biegnie w naszym kierunku. Lęk natomiast dotyczy przeżywania i wyrażania uczuć, które na wczesnych etapach rozwoju były odrzucane przez opiekunów, np. złość czy smutek. Dzieje się to najczęściej nieświadomie i prowadzi do zniekształcania rzeczywistości i reakcji, które utrudniają budowanie satysfakcjonujących relacji.
Bez lęku nie da się żyć. Sam w sobie nie jest niczym złym. W umiarkowanym natężeniu doświadczany jest jako napięcie i sprawia, że mobilizujemy się do działania. Przykładowo, gdy spotykamy się w gronie znajomych, w kontakcie przeżywamy zazwyczaj różne, mieszane uczucia, które wzbudzają lęk, i jest to naturalna...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI