Nie ma bliskości bez złości

Podróż bohatera

Każda bliska relacja powoduje mieszane uczucia. To, że kogoś kochamy, nie oznacza, że w różnych sytuacjach nie możemy do tej osoby przeżywać złości. Dzieje się tak, gdy przekraczane są nasze granice, nie dostajemy czegoś dla siebie ważnego lub czujemy się czymś dotknięci.

Do gabinetu wszedł średniego wzrostu, szczupły mężczyzna, w wieku czterdziestu lat. Pozornie wydawał się pogodny i beztroski. Sprawiał wrażenie młodszego, niż w rzeczywistości był. 

Gdy spytałem go o problem, który go sprowadza na terapię, powiedział, że chce ratować związek. Od razu też dodał, że zgłosił się za namową partnerki. Kobieta twierdzi, że pan Marek ma problem z alkoholem. Gdy pytam go o szczegóły, okazuje się, że pan Marek pije kilka razy w tygodniu, wieczorem jedno lub dwa piwa. Dzieje się tak od pół roku. Gdy pytam, w jaki sposób jest to dla niego problemem, nie potrafi powiedzieć. Mówi za to, że partnerka ma o to pretensję. Mężczyzna kilka lat temu rozstał się z żoną po czternastu latach związku. Ma dwójkę dzieci, którymi opiekuje się na przemian z nią. Obecna partnerka również ma dwójkę dzieci ze swojego poprzedniego związku. Na co dzień mieszkają razem w mieszkaniu, które pan Marek, będąc jeszcze na studiach, odziedziczył po swoich dziadkach. Kryzys w związku nasilił się od czasu, gdy partnerka zaczęła mówić, że chciałaby mieć z nim dziecko. On się tego wystraszył – boi się, że nie podołałby. Nie mówi tego jednak na głos. Boi się, że gdyby wyraził wątpliwości, rozczarowałby partnerkę. Dlatego woli unikać wszelkich rozmów na ten temat. Zaczął wycofywać się z relacji. Unika bliskości z nią. Równocześnie stara się zapewnić rodzinie wysoki standard życia. Dużo pracuje, a gdy wraca do domu, poświęca czas dzieciom – zarówno swoim, gdy ma je pod opieką, jaki i dzieciom partnerki. Dzieli też z partnerką obowiązki domowe – robienie zakupów, sprzątanie, a w weekendy gotuje dla wszystkich obiady. Gdy pytam, jak czuje się z taką ilością obowiązków, które wziął na siebie, odpowia...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI