PÓŹNI KOCHANKOWIE

Wstęp

Jak cieszyć się seksem do późnej starości, radzi BEATA BIERNACKA.

Seks kojarzy się z młodością. Osoba starsza siedząca partnerowi na kolanach lub całująca go wydaje się śmieszna, wręcz niemoralna! Oto wydarzenie opisane w Internecie pod hasłem „Bezwstydni staruszkowie ukarani!”: „Dostojny wiek, on 85 lat, ona 74, nie przeszkodził parze włoskich staruszków kochać się w biały dzień w samochodzie, w dodatku na oczach zgorszonych uczennic szkoły w Lanciano, w Abruzji. Za miłosne zapomnienie włoski sąd ukarał kochanków więzieniem w zawieszeniu, na kilka dni przed świętem zakochanych”.

Pod wiadomością pojawiły się komentarze: „Ohyda!”, „Osoby powyżej 50 lat powinny mieć sądowy zakaz uprawiania seksu. Ci, którzy go złamią, powinni być karani przymusową eutanazją!”, „Tfuuu... To już prawie nekrofilia!”. Komentatorom nie przeszkadzał seks w samochodzie, ale seks starszych ludzi! Tymczasem uprawianie seksu przez osoby w podeszłym wieku świadczy o ich witalności, otwarciu poznawczym i – co najważniejsze – o umiejętności dawania i brania. Mówiąc krótko: o zdrowiu psychicznym. Udane życie seksualne pozytywnie wpływa na obraz własnej osoby i identyfikację z własną płcią.
Wielcy psychologowie w różny sposób traktowali potrzeby seksualne w późnym wieku. Z. Freud żył przykładnie w związku małżeńskim, ale – jak podaje F. McLynn – był znany z abstynencji seksualnej. Z kolei C. G. Jung od pierwszych miesięcy małżeństwa utrzymywał intymne kontakty z wieloma kobietami. Opisywał siebie jako „człowieka cierpiącego na syndrom kobieciarza”. Dowodził, że ze względu na matkę jest skazany na promiskuityzm – była schizofreniczką. Gdy miał trzy lata, przez pewien czas matka przebywała w szpitalu psychiatrycznym. Mały Jung bardzo przeżył rozstanie z nią. Kiedy był już mężczyzną w podeszłym wieku, „ustatkował się w wygodnym ménage l trois z Emmą i Toni Wolff”. Nie potrafił utrzymać męskich przyjaźni, ale z wieloma paniami przyjaźnił się, był ich mistrzem, nauczycielem i przewodnikiem. Do końca życia otaczał się młodymi kobietami.

Jakie jest miejsce seksu w związku starszych ludzi? Analiza teorii rozwojowych obejmujących całe życie,...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI