Osiem powodów, by oglądać Festiwal #HumanDOC

Otwarty dostęp

Już w poniedziałek rozpocznie się XI Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych #HumanDOC. Będzie to niezwykłe wydarzenie dla fanów kina, bowiem Festiwal #HumanDOC to 25 zaangażowanych społecznie dokumentów — bajecznych obrazów, poruszających historii i niezwykłych bohaterów. A wszystkie filmy zobaczycie za darmo nie wychodząc z domu.

Festiwal rozpocznie się w poniedziałek 23 listopada i potrwa aż siedem dni. W tym czasie na platformie festiwalu — https://vod.humandoc.pl/ będzie można oglądać najwspanialsze dokumenty z całego świata. Co warto zobaczyć?

1.Sidki i Lampart
Reż. Reber Dosky
Ten dokument to piękna, miejscami baśniowa opowieść pełna cudownych krajobrazów i wspaniałej muzyki. Bohaterem jest nieugięty Sidik, który spędził ostatnie 25 lat na poszukiwaniu perskiego lamparta w dotkniętych wojennym okrucieństwem górach Kurdystanu w północnym Iraku. Jeśli uda mu się uchwycić na filmie jedno z tych magicznych stworzeń, region zostanie ogłoszony parkiem narodowym, a bomby już nigdy tam nie spadną.
Film zwyciężył na prestiżowym festiwalu IDF w kategorii najlepszego dokumentu holenderskiego.
 

POLECAMY


2. Ściana Cieni
reż. Eliza Kubarska
Polska reżyserka zabierze widzów w miejsca niedostępne zwykłym śmiertelnikom. Jej najnowszy film to hipnotyzująca opowieść o ambicji, marzeniach, strachu i konieczności. Ten film oddaje głos niedocenianej, milczącej dotąd społeczności Szerpów.
„Ściana Cieni” to z wyczuciem prowadzona opowieść o poświeceniu rodziców, którzy decydują się złamać lokalne tabu, by zarobić na edukację syna. Fantastyczne zdjęcia, muzyka, klimat pozwolą nam przenieść się w miejsca niedostępne zwykłym śmiertelnikom.


Dokument został bardzo dobrze przyjęty przez widownię. Zdobył m.in. nagrodę dla najlepszego filmu dokumentalnego na Bergen International Film Festival.

3. Wieloryb z Lorino
reż. Maciej Cuske
Ten film to zdjęcia, od których będziecie mieli ciarki na plecach. Historia z krańca świata, a jednak o nas wszystkich. A po filmie refleksja nad relacją między człowiekiem i przyrodą.
„Wieloryb z Lorino” opowiada historię ludzi, którzy zamieszkują jedno z najbardziej niedostępnych i najtrudniejszych do życia miejsc na Ziemi — Półwysep Czukocki. Oddzielony wąską cieśniną od Alaski Półwysep leży na północno-wschodnim krańcu Eurazji, nad Morzem Beringa i Czukockim. Obecnie mieszkają tu Rosjanie, Czukcze i Eskimosi. Film ukazuje, jak starożytna tradycja polowania na wieloryby skupia wokół siebie różnych przedstawicieli lokalnej społeczności.
Warto byście wiedzieli, że ten reżyser tego docenianego na festiwalach dokumentu, Maciej Cuske został wybrany reżyserem roku na festiwalu IDF West Lake International Documentary Festival w Chinach.

4. Kolumbia Niebezpieczne Związki
reż. Jennie Kivistö i Jussi Rastas
Czy w silnie spolaryzowanym świecie ludzie mogą znaleźć wspólny grunt dla pokoju? Film Kolumbia: Niebezpieczne Związki | Colombia in My Arms w reżyserii Jennie Kivistö i Jussi Rastas to fascynujący dokument z bajecznymi wręcz zdjęciami. Filmowcy dotarli w niezwykłe miejsca i zdobyli zaufanie niezwykłych bohaterów, w tym plantatora kokainy czy absurdalnie bogatego barona. Ich film to odyseja po pogrążonej chaosem Kolumbii i poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, jak ocalić ukochany kraj.

5. Utracony Dom
reż. Juraj Mravec
To niezwykle mocny obraz z przerażającymi scaniami z okupowanego Mosulu. Osią filmu jest praca dwóch medyków — podążający za nimi filmowcy są świadkami często drastycznych scen, ale także chwil poświęcenia, wielkich emocji i przede wszystkim zaangażowania medyków w ratowanie życia ludzkiego. „Utracony Dom” to film poszarpany wojennym chaosem i przejmujący przez świadomość prawdziwości zarejestrowanych zdarzeń.


6. Chaddr - Rzeka Między Nami
reż. Minsu Park
Jak to jest móc dotrzeć do szkoły przez jedną z najbardziej niebezpiecznych dróg na świecie – zamarzniętą rzekę? Poznajcie Stanzin. Jej rodzinne miasto w sercu Himalajów w Kaszmirze stoi w obliczu wielkich zmian: globalne ocieplenie i postęp technologiczny szybko zmieniają życie ludzi. Jeszcze do niedawna dzieci musiały co roku przez kilka dni pokonywać niebezpieczną górską przełęcz, aby dostać się z rodzinnej miejscowości do szkoły. Czasy się zmieniają, a niebezpieczna przełęcz zamieni się w autostradę. Reżyserka Minsu Park podąża za Stanzin w jej ostatniej drodze do szkoły, zanim skończy ona szkołę i na zawsze opuści swoje rodzinne miasto.

7. Zatamowane
reż. Rožle Bregar, Matic Oblak, Miha Avguštin
Nakręcony z niezwykłym rozmachem, z pięknymi zdjęciami, energetyzująca muzyką i animacjami film „Zatamowane” jest jak dzika rzeka, o której opowiada. Od razu porywa widza wartkim nurtem ciekawej i przejmującej opowieści okraszonej niezwykłymi okolicznościami przyrody. Wielokrotnie nagradzany dokument do pouczająca podróż w ślad za załogą kajakarzy broniących ostatnich dzikich rzek Europy, zagrożonych przez budowę 2700 tam. Od Słowenii po Albanię trwają protesty lokalnych społeczności a bohaterowie tej opowieści wspierając miejscowych walczących o ocalenie natury.

7. Wszystko dla Samy
reż. Waad Al-Kateab, Edward Watts
„Wszystko dla Samy” to jeden z najlepszych filmów, jakie zobaczycie w tym roku. Najlepszych, ale też najbardziej bolesnych. Bohaterka rejestruje życie swoje i swoich najbliższych otrzymaną w prezencie kamerą. Prowadzi te video zapisy z życia rodziny, ale także swojego miasta — okupowanego Aleppo.
Ten film to kronika grozy i zmieniających się nastrojów wśród osób walczących o wolność, ale także zachowanie normalności i zwyczajności w mieście ogarniętym wojną. „Wszystko dla Samy” to także unikatowe zdjęcia z niesamowitych, ale też strasznych chwili oblężonego miasta.
Pokaz filmu będzie połączony wraz z Galą Festiwalu, na której poznamy zwycięzców XI edycji MFFD #HumanDOC.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI